Kawa – pretekst do zatrzymania się i namiastka relaksu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 11:00
Kawa to jeden z najchętniej spożywanych napojów, który według ekspertów, ma wiele pozytywnych właściwości. Mogą wpływać na poprawę funkcjonowania organizmu i usprawniać pracę mózgu.
Audio
  • Paweł Murawski i Piotr Sowa o rytuale parzenia kawy (Strefa prywatna/Czwórka)
Duże znaczenie dla smaku kawy ma czas jej parzenia, ponieważ najszybciej uwalniają się substancje zapachowe, następnie smakowe, a na końcu gorzkie
Duże znaczenie dla smaku kawy ma czas jej parzenia, ponieważ najszybciej uwalniają się substancje zapachowe, następnie smakowe, a na końcu gorzkieFoto: Alpha_7D/Shutterstock

Kawa stała się częścią naszej codziennej rutyny. Nie chodzi już tylko o dostarczanie do organizmu substancji energetycznych, ale o wypełnienie luki, którą w ciągu dnia przeznaczyliśmy na kawę Paweł Murawski

Według badań kawa wspomaga walkę z wolnymi rodnikami czy przyspiesza przemianę materii. Ale może mieć też negatywne skutki, które najczęściej wynikają z nadmiernego picia kawy. Narażamy się wtedy na bóle głowy, rozdrażnienie, niedobory magnezu i zakwaszenie organizmu.

Bariści goszczący w studiu Czwórki zapewniali, że już samo przygotowywanie kawy może być dla nas odstresowującą czynnością. - Dzieje się tak, kiedy jej przyrządzanie staje się codzienną rutyną - mówili w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem tłumacząc, że takie rytuały służą higienie umysłu. - Na chwilę wyłączamy mózg i zaczynamy skupiać się na jednej, bardzo przyjemnej dla nas czynności - przekonywali. 

Nawet spotkania biznesowe przebiegają lepiej w towarzystwie kawy. Rozmowa zaczyna się na dobre, dopiero kiedy filiżanki z napojem pojawiają się na stole Paweł Murawski

Paweł Murawski 'Groovski' (barista i bloger, youtuber i gamer), Piotr Sowa (manager kawiarni Coffeedesk), dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek Paweł Murawski 'Groovski' (barista i bloger, youtuber i gamer), Piotr Sowa (manager kawiarni Coffeedesk), dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek

Jak kawa wpływa na nasze samopoczucie? Jakie miejsce zajmuje w naszej kulturze? Co sprawiło, że stała się częścią naszej codziennej rutyny? Czy do przygotowania dobrej kawy trzeba posiadać określone umiejętności? Jak przygotować ją w idealny sposób?

O to zapytaliśmy naszych gości: Pawła Murawskiego, baristę i blogera, youtubera i gamera oraz Piotra Sowę, managera kawiarni Coffeedesk. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Paweł Murawski 'Groovski' (barista i bloger, youtuber i gamer), Piotr Sowa (manager kawiarni Coffeedesk). 

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Czytaj także

Schematy zachowań. Emocje wpisane w nasze DNA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 13:16
Często reagujemy w sposób, którego później żałujemy. Krytykujemy, narzekamy, ranimy i czujemy się zranieni. Brzmi znajomo? Czy tego chcemy, czy nie sposób wyrażania emocji mimowolnie przejęliśmy od naszych najbliższych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapowanie myśli - zaawansowany kalendarz w twojej głowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 11:00
Mapowanie myśli jest metodą przechowywania, organizowania, określania priorytetów, uczenia się, przypominania i zapamiętywania informacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
rozwiń zwiń