X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ojciec dziecka niepełnosprawnego może płakać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 11:10
Muzyka Bartka Królika, artystę Kobasa Laksę, biznesmena Jacka Zalewskiego czy profesora Zbigniewa Izdebskiego oprócz tego, że znani są w przestrzeni publicznej, łączy jeszcze jedno: są ojcami dzieci z dysfunkcją intelektualną. 
Audio
  • Katarzyna Niedźwiedzka, psycholog i Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Bardziej Kochani opowiadają o roli ojca dziecka niepełnosprawnego (Czwórka/Strefa prywatna)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nd3000

O swojej roli ojca każdy z nich opowiedział w książce "Lista obecności. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci", która stała się pretekstem do rozmowy w "Strefie prywatnej". 

- Mam same dobre wspomnienia związane z moją córką, oprócz może pierwszych dni, gdy była bardzo chora, to były niewesołe chwile - mówi Andrzej Suchcicki, współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani", tata dorosłej już Natalii z zespołem Downa. - Dziś najbardziej lubię Natalii język, ona przekręca wyrazy i robi to w sposób przeuroczy - dodaje.

Trudne początki, to nie jedyne, co łączy ojców dzieci niepełnosprawnych. Andrzej Suchcicki na potrzeby czwórkowej rozmowy tworzy termin: zespół ojca dziecka niepełnosprawnego, który jest bardzo podobny w większości przypadków. - Gdy rodzi się dziecko np. z zespołem Downa, to tata może płakać. Gdy zamiast tego wymarzonego potomka dostajemy od losu dziecko z niepełnosprawnością, to trzeba to sobie jakoś w życiorys wpasować - wyjaśnia.

Katarzyna Niedźwiedzka, psycholog ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, podkreśla potrzebę wsparcia rodzinnego i psychologicznego. Goście Czwórki zwracają uwagę na rolę ojca w rodzinie, mówią też o dorosłości osób z dysfunkcjami intelektualnymi, rozprawiają się też ze szkodliwym mitem, który mówi, że ojcowie dzieci niepełnosprawnych odchodzą od swych rodzin. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Niedźwiedzka (psycholog ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi)
Andrzej Suchcicki (współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani"), Stanisław Sulenta (Starszy brygadier w stanie spoczynku)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 20.07

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność po wypadku. Jak zacząć nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:08
- Zawsze się zastanawiam jak to się stało, że dość łatwo przeszedłem tę drogę. Przyjaciele i rodzina dali mi taką siłę, że nie miałem czasu obrażać się na świat. Dziś nie czuję się niepełnosprawny - mówi Łukasz Bednarski, jeżdżący na wózku po niefortunnym skoku do wody.
rozwiń zwiń