Starość, przemijanie, śmierć. Jak wytłumaczyć to dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 14:43
- Choroba, starość, śmierć to bardzo delikatne tematy, dlatego ważna jest współpraca, włączanie dzieci i osób starszych do działań i rozmów na ważne tematy - mówi Maria Adamiec.
Audio
  • W jaki sposób mówić najmłodszym o przemijaniu, starości i sprawach ostatecznych (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ De Visu

kobieta kawa rozmowa 1200
Dlaczego żyjemy historiami innych?

A jak przekonuje Agnieszka Świątek, dzieci powinny być świadome tego, co dzieje się z ich dziadkami i czym jest przemijanie. - Ten przekaz trzeba dostosować do wieku dziecka - tłumaczyła rozmówczyni Jakuba Jamrozka. Tytułowa niezapominajka z książki Agnieszki Świętek jest ulubionym kwiatem babci i wnuczki, a zarazem symbolem postępującej starości i choroby Alzheimera, która powoli zabiera pamięć głównej bohaterce. To także pretekst do refleksji i rozmowy o upływającym czasie, roli babci czy dziadka oraz ich miejscu w życiu wnuków i rodziny.

Jeśli pomyślimy sobie, że co czwarta osoba, którą mijamy na ulicy, za 20 lat będzie miała lat 60 lub więcej, zadamy sobie pytanie: kiedy, jak nie teraz, mamy o tym rozmawiać z naszymi dziećmi Marta Adamiec

W audycji rozmawialiśmy więc o tym, że przemijanie jest nieodzowną częścią życia oraz, że warto o nim rozmawiać również z najmłodszymi. O przyjaźni międzypokoleniowej i o tym, że starość może wiązać się z utratą pamięci, a czasem z innymi zmianami, co pozwala spojrzeć na babcię czy dziadka z innej perspektywy. Jak nie robić ze starości i choroby tematu tabu, a także jak przemijanie tłumaczyć dziecku i dlaczego warto to robić w każdym wieku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Świętek (autorka "Niezapominajki"), Marią Adamiec (Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", koordynatorką konkursu "Seniorzy w akcji" i tutorką projektów międzypokoleniowych)

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 20.07

kd/ac

Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. Istnieje ciche przyzwolenie?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:55
Z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że ponad połowa Polaków akceptuje kary cielesne jako metodę wychowawczą. - Przemoc wobec dzieci może przybierać różne formy, nie tylko tradycyjnego "klapsa" - mówi Agnieszka Machnowska, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alternatywne metody wychowania - czy są skuteczne?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 11:44
Dzieci wychowywane bezstresowo często są nieprzygotowane do radzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami, które spotkają na swojej drodze - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń