Young power! Jak młodzi Polacy zdobywają świat?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:00
Dziennikarka Justyna Suchecka spisała 30 opowieści o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. - To, co łączy te historie, może być trywialne, ale często o tym zapominamy. Że nie warto się poddawać i że konsekwencja zawsze się opłaca - opowiada autorka książki "Young power!".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Lucky Business

Młodość nie zna granic

Czytaj także
Arkadiusz Andrejkow-fot. Adam Golec 1200.jpg
Arkadiusz Andrejkow. Nieprzeciętny, który na stodołach maluje duchy

Książka "Young power!" udowadnia także, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat. Bohaterowie opowieści Justyny Sucheckiej urodzili się po 2000 roku - w XXI wieku. - Ich dziecięce pomysły tym różnią się od naszych, że może je zobaczyć świat. Media społecznościowe, obecność Polski w Unii Europejskiej, liczne stypendia i wyjazdy dały młodym ludziom z różnych zakątków naszego kraju szansę, żeby się pokazać - mówi gość Czwórki. - Jak miałam 16 lat, to nie wpadłam na to, by pisać do amerykańskiej uczelni, żeby podzieliła się ze mną wynikami swoich badań - dodaje. 

Posłuchaj
35:09 [CZWORKA]Strefa prywatna 1 lipiec 2020 young power.mp3 Jak młodzi ludzie zmieniają świat? (Strefa Kultura/Czwórka)

 

Od "ciekawostki internetu" do koncertu z Quebonafide

Zobacz
Magdalena Antoszewska 1200.jpg
Nieprzeciętni 2020. Instagramowe porady przyszłej lekarki

Jednym z bohaterów "Young power!" jest Igor Falecki - 18-letni perkusista, który zadebiutował w sieci jako czterolatek. - Pracowałem nad tym, żeby odkleić się od bycia "ciekawostką internetu" i dziś muzykę traktuję jako zawód - opowiada. - Grałem już m.in. z Quebonafide i Taco, i chętnie przyjmuję takie wyzwania. W szufladzie mam też gotowy materiał na drugą solową płytę i czekam, aż ujrzy ona światło dzienne. 

Pierwsze nagrania Igora udostępnili w internecie jego rodzice. Było to 14 lat temu, jeszcze przed Facebookiem i epoką "gwiazd internetu". - To nie była kalkulacja, która dziś często się zdarza.

"Z pasją śpiewa i rozwiązuje równania"

Justyna Suchecka przyznaje, że z każdego spotkania ze swoimi rozmówcami wyniosła coś dla siebie. I że najbardziej obawiała się.. Viki Gabor. - Viki za chwilę kończy 13 lat. Bałam się, że tak młoda osoba wrzucona w potężną machinę showbiznesu, została już przez ten świat wciągnięta i w pewnym sensie "zniszczona". Tymczasem spotkałam radosną i zadowoloną nastolatkę, która z równą pasją opowiadała o tym jak śpiewa z Kayah i o lekcjach matematyki - wspomina rozmówczyni Jakuba Jamrozka.   

Posłuchaj także:

Odpowiedzialność i troska o planetę

- Młodzi ludzie mają większe niż nasze pokolenie poczucie odpowiedzialności za wspólnotę. I wiedzą, że ich działania mają wpływ nie tylko na najbliższe otoczenie. Bardzo mnie to zaskoczyło przy pracy nad książką. Zaimponowało mi także ich podejście do spraw do zmian klimatu i ochrony środowiska. Bo to tematy, które nie są im obojętne - podsumowuje Justyna Suchecka.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Justyna Suchecka (dziennikarka, laureatka nagrody Człowieka E(X)PLORY), Igor Falecki (młody perkusista), Jarek Brodecki (młody naukowiec)

Data emisji: 01.07.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Polscy studenci budują auto na słońce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 13:40
Studenci Politechniki Łódzkiej wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015. Trasę z Darwin do Adelaide pokonają bolidem solarnym własnej konstrukcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na studiach znajdź czas na pasję. Studencie, wciśnij START!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 08:28
W czasie pandemii i izolacji tylko mała garstka studentów realizuje swoje pomysły i angażuje się w działalność poza zajęciami na uczelni. Dlatego powstał film "Studencie, wciśnij START" zachęcający do szukania pasji i ich rozwoju. 
rozwiń zwiń