Po co nam sztuka? "Aranżuje życie wewnętrze człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:30
Uspokaja, koi zmysły, kształtuje gust, poczucie estetyki, a także wpływa na jakość naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób widzi dla sztuki miejsce w swojej przestrzeni domowej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/shutterstock.com

Moja prywatna kolekcja składa się z obrazów, które otrzymałam od innych artystów w ramach wymiany. Tworzą one coś na kształt mapy wspomnień Agata Czeremuszkin-Chrut

Kolekcja jak drogowskaz i mapa wspomnień

- Sztuka ma duży wpływ na nasze samopoczucie, na życie. Nie jestem zwolenniczką zdobienia mieszkania poprzez sztukę, wolę ją kolekcjonować. W moim domu jest bardzo dużo zdjęć artystów różnych pokoleń. Przychodzę do nich po poradę, kiedy mam jakiś dylemat albo problem do rozwiązania  - opowiada kuratorka i właścicielka galerii Xanadu Agnieszka Gniotek. - Ale są też tacy, którzy wybierają mniejszą liczbę prac, budująć klimat na akcentach. Wszystko zależy od jednostkowych potrzeb.

Posłuchaj
30:15 CZWÓRKA Strefa Prywatna - sztuka 25.03.2021.mp3 Zaproś sztukę do swojego domu (Strefa Prywatna/Czwórka)

Zobacz
kandinsky pap 1200.jpg
Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Sztuka na każdą kieszeń?

- My, Polacy, posługujemy się stereotypem, że sztuka to przygoda dla osób bardzo bogatych. Tymczasem w sztuce, jak w każdym "segmencie przedmiotów", są obiekty droższe i tańsze. Jeśli chcesz do domu zaprosić twórczość młodych artystów, to nie wydasz na to milionów. Obrazy możesz kupić za trzy lub cztery tysiące. Relatywnie to nie są wielkie pieniądze, zwłaszcza jeśli będziesz systematycznie na nie oszczędzać - przekonuje Agnieszka Gniotek. 

Posłuchaj także:

Dobra sztuka to taka, która nawiązuje trwały kontakt z odbiorcą i pozostaje z nim w dialogu Agnieszka Gniotek

Obiektów do domowej kolekcji można szukać na targach staroci, ale Agata Czeremuszkin-Chrut przekonuje, że jest jeszcze inne rozwiązanie. - Warto wybrać się na uczelnię artystyczną i tam, wśród prac studentów, poszukać takich, które nas poruszą - podpowiada dr sztuki i absolwentka malarstwa na wrocławskiej ASP. - Sztuka jest przygodą, zarówno wtedy, kiedy ją tworzymy, jak i wtedy, gdy z nią obcujemy. Nigdy nie jesteśmy pewni efektów, ale ekscytująca jest sama wyprawa w nieznane. Z kolekcjonowaniem jest podobnie - dodaje. 

Zobacz
Edward Munch Krzyk pap_1200.jpg
"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Obraz "pod ścianę"

Są tacy, którzy sztukę kolekcjonują, są też ci, którzy traktują ją jako element wyposażenia wnętrza. - Oczywiście nie ma nic złego w wieszaniu obrazu nad kanapą, bo niejedna dobra kolekcja zaczęła się od takiego pustego miejsca na ścianie. Jednak ważne jest to, że sztuka daje możliwość kreowania wyrazu wnętrza i nastroju. W związku z tym należy się dobrze zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać. Obraz, grafika, zdjęcie czy rzeźba to nie dekoracja, tylko równoprawny partner w aranżacji przestrzeni - podsumowuje.  

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Agnieszka Gniotek (ekspertka w zakresie sztuki i designu, kuratorka i właścicielka galerii Xanadu w Warszawie), Agata Czeremuszkin-Chrut (dr sztuki, absolwentka malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 20.08

kul


Czytaj także

Czy każdy artysta musi być szalony?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 10:28
Artyści bywają genialni, ale czy są też szaleni? Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych jest u nich nawet 10-krotnie wyższe niż u zwykłych obywateli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
rozwiń zwiń