Lasoterapia. Bo las pomaga (prawie) na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:51
Spokój, wytchnienie, poprawa zdrowia psychicznego - to dają nam leśne spacery. Wędrówki wśród drzew podnoszą też odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja - przekonują eksperci. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stock-Asso

las dziecko kalosze_1200.jpg
Leśny savoir-vivre. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer

Naukowcy odkryli, że lepiej radzimy sobie ze stresem, jeśli regularnie spacerujemy po zielonych terenach. - Las będzie na nas działał, musimy tylko odpowiednio się na niego otworzyć i zacząć go doceniać - tłumaczyła psychiatra dr Katarzyna Simonienko, autorka książki "Lasoterapia", wydanej pod patronatem Czwórki. - Swoim pacjentom nierzadko zapisuję leśne spacery, a potem "rozliczam" ich z tego, czy rzeczywiście je stosowali - opowiadała. 

Posłuchaj
31:30 strefa prywtna czwórka lasoterapia 24.03.2021.mp3 Jak działają na nas leśne spacery i czemu wprowadzi w swoje życie taką terapię? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

"Terapia lasem" staje się ostatnio bardzo modna. - To termin, którym określamy szereg czynności prozdrowotnych, podejmowanych po to, by móc z interakcji ze środowiskiem leśnym czerpać jak najwięcej korzyści - tłumaczyła psychiatra dr Katarzyna Simonienko. Jak podkreślała "terapia lasem" to nie to samo co "kąpiele leśne".  - Jedno i drugie jest dla nas bardzo korzystne - podkreślała.

las spacer 1200.jpg
Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Sprawdź także:

Lasoterapia to także nie to samo, co "zwykły spacer". - Spacerujemy z reguły po to, by coś sobie przemyśleć, słuchamy wówczas muzyki - tłumaczyła. Tymczasem kąpiele leśne polegają na tym, by korzystać z lasu wszystkimi zmysłami: wsłuchujemy się podczas nich w odgłosy przyrody, odczuwamy jej zapachy. - Spacerujemy bardzo powoli, koncentrujemy się wyłącznie na lesie i na naszej relacji z przyrodą, a nie codziennych problemach w pracy czy w domu - tłumaczyła ekspert. - Terapie leśne to włączenie do kąpieli leśnych m.in. oddechowych technik relaksacyjnych. Pomagają w łagodnych stanach depresyjnych czy lękowych. 

Czytaj także: 

O swoich doświadczeniach w rozmowie z Czwórką opowiadała także nauczycielka Katarzyna Borzym-Grzesik. Las daje przede wszystkim ciszę i spoków. Otaczająca nas zieleń działa bardzo relaksacyjnie - podkreślała. Jak tłumaczyła jednak w Czwórce dr Katarzyna Simonienko, lasoterapia nie zastąpi nam wizyty u specjalisty, jeśli rzeczywiście mamy problem. - Las pomaga w profilaktyce, ale nie wyleczy nas, jeśli już jesteśmy poważnie chorzy - podkreślała dr Katarzyna Simonienko. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Katarzyna Simonienko (psychiatra, cetryfikowany przewodnik kąpieli leśnych, autorka książki "Lasoterapia", wydanej pod patronatem Czwórki), Katarzna Borzym-Grzesik (nauczycielka, która uczestniczyła w kąpielach leśnych)

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń