"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
Niedawno odkryto tajemnicę jednego z najbardziej znanych obrazów na świecie, chodzi o "Krzyk" norweskiego malarza Edvarda Muncha. Ostatnio naukowcy dowiedli, że napis znajdujący się na dole obrazu "To mógł namalować tylko wariat" nie został umieszczony przypadkowo. Jaką kryje tajemnicę?
Edward Munch Krzyk na wystawie w Muzeum MoMa w Nowym Jorku, 2013 rok.
Edward Munch "Krzyk" na wystawie w Muzeum MoMa w Nowym Jorku, 2013 rok.Foto: Justine Lane /PAP/EPA
Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Odkryto tajemnicę jednego z najbardziej znanych obrazów na świecie, chodzi o "Krzyk" norweskiego malarza Edvarda Muncha. Po dziś dzień ten obraz jest analizowany i prowadzone są badania, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę artysta chciał nam przekazać. Ostatnio naukowcy dowiedli, że napis znajdujący się na dole obrazu nie został umieszczony przypadkowo. 


Posłuchaj
04:37 Czwórka/Dajesz Radę - "Krzyk" Muncha 11.03. 2021.mp3 Jaką tajemnicę kryje "Krzyk" Edvarda Muncha? (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Nowatorski i kipiący emocjami "Krzyk" został wykonany przez Muncha w kilku wersjach, które w detalach i kolorystyce różnią się od siebie. - "Krzyk" namalowany jest na tekturze, są dwie wersje szkicu oraz dwie wersje obrazu w pastelach, które są najbardziej popularne - mówi dyrektor Muzeum Muncha w Oslo, Stein Olav Henrichsen. - Na każdym z tym rysunków jest kultowa postać, która nie przedstawia bohatera w dosłownym znaczeniu. Obraz ma ukazywać naturę i to, co przechodzi, bo to nie postać krzyczy, tylko przyroda. Postać tylko zakrywa uszy, żeby zagłuszyć emocje, które wykrzykuje natura.

Obraz jest arcydziełem, wokół którego narosło wiele mitów i spekulacji. Jednym z nurtujących naukowców pytań jest widniejący na obrazie napis "To mógł namalować tylko wariat".


kandinsky pap 1200.jpg
Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Źr. YouTube/ Język norweski/Zwroty po norwesku darmowy kurs - 100 zwrotów !


- Pojawiały się różne hipotezy, spekulowano, że to może akt wandalizmu. Inna teoria głosi, że może to jeden z przeciwników Muncha, z grupy osób, które uważały, że jest on osobą chorą psychicznie. Bo trzeba wiedzieć, że Munch rzeczywiście zmagał się z tego typu problemami - opowiada filolog norweski Beata Jurak. - Jednak norwescy uczeni odkryli, że autorem tekstu jest sam malarz, a jest to powiązane z pewnym wydarzeniem. Mianowicie, podczas wystawy obrazu, jeden ze studentów stwierdził, że człowiek, który tworzy takie dzieła, nie może być zdrowy na umyśle i być może to wydarzenie sprawiło, że Edvard Munch zostawił taką adnotację na obrazie.

Zobacz także:

Jak mówi specjalistka, uczeni stwierdzili, że napis został naniesiony już po namalowaniu obrazu. Porównywali pismo z dziennikami Muncha i stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że autorem napisu jest sam malarz. Napis brzmi inaczej, niż byśmy zapisali to współcześnie, bo język norweski na przestrzeni ostatnich wieków się zmienił. Obecnie, po reformach, obowiązują jego dwie wersje. W czasach Muncha, z uwagi na unię Norwegii z Danią, język norweski ulegał silnym wpływom języka duńskiego.


Posłuchaj
14:24 Czwórka/Dajesz Radę - język norweski 11.03. 2021.mp3 O języku norweskim i Norwegii rozmawiamy z Pauliną Wodzikowską, autorką bloga "Polka w Norwegii" (Dajesz Radę/Czwórka)

 

W audycji nie tylko o nauce języka norweskiego i znanym obrazie. Dowiemy się też, co teraz interesuje młodych ludzi, jaka muzyka jest na topie i co najchętniej oglądają Norwegowie.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Goście:  Beata Jurak (filolog norweski), Paulina Wodzikowska (autorka bloga "Polka w Norwegii")

Data emisji: 11.03.2021

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Czytaj Nesbø i oglądaj "Ragnarok" w oryginale - zapraszamy na kurs norweskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 21:33
To ponoć najłatwiejszy spośród języków skandynawskich. Jeśli się go nauczysz, będziesz mógł czytać najlepsze kryminały w wersji oryginalnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naświetlamy się. Jak zrekompensować sobie brak słońca?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 14:00
Choć dni stają się coraz dłuższe, słońca wciąż nam brakuje. Z brakiem słonecznego światła nauczyli się radzić sobie mieszkańcy północnej Europy, m.in. Norwegii. Jakie mają patenty na poprawienie sobie nastroju?
rozwiń zwiń