Albo cudownie, albo strasznie. Osobowość borderline

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 14:00
Osobowość borderline jest nazywana osobowością chwiejną emocjonalnie. Okazuje się, że przyczyny tego zaburzenia nie są do końca zbadane.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/geralt

Posłuchaj
shutterstock kłamstwo pinokio 1200.jpg
Czy rodzimy się z genem kłamstwa? Jak ciało zdradza, że kłamiemy?

Dosłowne tłumaczenie pojęcia "borderline" to "osobowość z pogranicza". Termin ten wprowadził Robert Knight w połowie XX wieku na określenie takich osób, których zaburzenia psychiczne mieściły się pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi (schizofrenicznymi), a zaburzeniami neurotycznymi (nerwicami). Borderline to zaburzenie polegające między innymi na niestabilności nastroju, zaburzeniach tożsamości oraz poczuciu niespełnienia i pustki.

Posłuchaj także:

Czy z borderline można walczyć? Jak je rozpoznać? A może trzeba nauczyć się z nim żyć? Gość – Monika Kotlarek, psycholog i autorka książki "Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią".

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w poniedziałek (26.04) o godzinie 20.05 zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Efekt Mandeli - czy można zmanipulować wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:30
Efektem Mandeli nazywane jest zjawisko "pamiętania" rzeczy, które nigdy tak naprawdę się nie wydarzyły. Wszystko dlatego, że duża grupa społeczeństwa amerykańskiego była przekonana o śmierci działacza i polityka w więzieniu w latach 80. Niedawno profesor Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen przeprowadziła eksperyment i sprawdziła, czy można manipulować pamięcią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perfekcjonizm. Przepis na sukces czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:40
Wysokie wymagania, trudne do osiągnięcia cele i pracowitość - to cechy perfekcjonisty. Jednak to, co dla jednych może być drogą do sukcesu, innym może zrujnować życie.
rozwiń zwiń