Mechanizmy strachu - co się z nami dzieje, kiedy się boimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:50
Mnóstwo ludzi uwielbia oglądać horrory. Jednak tu wcale nie chodzi o lubienie uczucia strachu, ale o przeżywanie go w kontrolowanych warunkach.
Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia
Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życiaFoto: De Visu/shutterstock.com

- Wiele mechanizmów tłumaczy naszą potrzeba "bania się" - mówił w Czwórce Adam Dębowski, psycholog i coach w Instytucie Liderów Zmian. - O tym decyduje nasza podświadomość: chcemy mieć pod kontrolą naszą rzeczywistość, więc w sposób kontrolowany boimy się podczas filmów, a tym samym ujarzmiamy nasz lęk. Mamy poczucie, że doświadczamy czegoś, że lubimy się bać. Okazuje się, że oglądając horrory, prowadzimy pewną rywalizację z ich twórcami. Producenci, reżyserzy i scenarzyści myślą, jak nas przestraszyć, a my próbujemy nie dać się pokonać.

Kiedy się boimy, nasz mózg uwalnia bardzo silny hormon - dopaminę. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za energię, nastrój, motywację do działania, możliwość snu. Reguluje emocje i właśnie poziom lęku. Tak więc, lubimy się bać, bo to nas pobudza. Jak tłumaczyła w Czwórce dr Aleksandra Bala z Kliniki Neurochirurgii WUM, strach dzielimy na dwie grupy. -  Pierwsza to poczucie lęku i niepewności, że coś może nam się na przykład nie udać, a druga to strach jako reakcja na konkretny bodziec, np. hałas, czy nagłe realne zagrożenie. Ten drugi strach to odruch, który wywołuje w mózgu konkretne następstwa.

Dlaczego niektórzy z nas lubią się bać? Jaki musi być warunek, żeby strach nam się podobał? Czym się różni lęk od strachu? Kim są ludzie nieustraszeni (prawie)? A co jeśli strach przed czymś nas paraliżuje? Jak można sobie z nim poradzić? I czy trzeba? O tym porozmawiamy z Sylwią Wojtysiak - psychoterapeutą z Centrum Zdrowia i Rozwoju Silva Rerum.

***

Na "Strefę Prywatną" - w poniedziałek (31.10) o godz. 20.05 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia strach
Czytaj także

ASMR na sen. Dźwięki pomogą w terapii zaburzeń lękowych

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 10:04
ASMR - skrót oznaczający zjawisko przyjemnego mrowienia w różnych częściach ciała - to jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę serwisu YouTube haseł. Jego fani liczą na przyjemne doznania, relaks, redukcję stresu i spokojny sen. Amerykańscy naukowcy udowodnili właśnie, że to naprawdę działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pokonać strach? "Szanujmy własne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 08:21
- Pozwólmy sobie na odczuwanie emocji, także tych negatywnych, ale jednocześnie weryfikujmy informacje, które do nas docierają. Jeśli nie radzimy sobie ze strachem, warto poszukać profesjonalnej pomocy - tłumaczyła Joanna Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń