ASMR remedium na kłopoty, sposób na relaks

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 10:55
ASMR to zjawisko przyjemnego mrowienie, które możemy uzyskać przy pomocy bodźców słuchowych. Jak to wywołać? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

ASMR to zjawisko przyjemnej reakcji naszego ciała na bodźce zewnętrzne, dające poczucie relaksu i odprężenia. Mogą je wywoływać zapachy, obrazy i dźwięki, takie jak szeptanie do mikrofonu, drapanie w szkło, szuranie czy dźwięk nożyczek. Takie nagrania są hitem internetu, a ludzie wrażliwi na dźwięki przyznają, że ASMR pomaga im zasnąć, a nawet leczy objawy przewlekłego bólu.

shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans

Posłuchaj
05:02 czwórka sobotologia 06.02.2021 asmr.mp3 Alina Rosa, yotuberka, opowiada jak tworzy ASMR (Sobotologia/Czwórka)

 

- Mam to szczęście, że należę do tej grupy osób, u których ASMR wywołuje miłe dreszcze, ktoś kto tego doświadczył wie, że jest to bardzo miłe uczucie, trudno o tym zapomnieć - mówi Alina Rosa, tworząca ASMR. - Jak się już znajdzie swoje dźwięki, to człowiek chce do tego wracać - dodaje. 

Posłuchaj:


Alina zaczęła tworzyć ASMR na życzenie swoich widzów. Przez lata jej widzowie pisali do niej, że ma bardzo uspokajający głos, że puszczają sobie jej filmy do zasypiania. 

Alina Rose/ASMR PO POLSKU: Winylowe rzeczy, Bond, Cyberpunk, zima i wszystko na raz

ASMR można podzielić na dwa typy: filmiki, na których ktoś szepcze, opowiadając nam coś, a w drugim przypadku są to tylko przyjemne dźwięki np. szelesty, które wywołujemy w różny sposób, poprzez pocieranie czymś mikrofonu. 

- Samo nagrywanie nie jest dla mnie wyzwaniem, ale bardzo to lubię robić ze względu na widzów i to jaki relaks im to przynosi - mówi youtuberka. - Każdy z nas jest wrażliwy na inne dźwięki. Ja szukam rzeczy z potencjałem, choć większość widzów woli szepty - dodaje. 


lampa sól lampka solna światło 1200.jpg
Naświetlamy się. Jak zrekompensować sobie brak słońca?

Szelesty można uzyskać dzięki papierowi, kartkom, chropowatym powierzchniom, drewnianym przedmiotom. - Ważny jest dobry sprzęt. Im lepszy, wrażliwszy mikrofon, tym fajniej to wychodzi - podkreśla specjalistka. - Czułość mikrofonu robi robotę. Dobry sprzęt wyłapie oddech, tarcie włosów - dodaje. 


Posłuchaj:

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 06.02.2021

Godzina emisji: 9.15

pj

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy, fotografie i muzea - co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:35
Powiemy, co ciekawego obejrzeć można na śląsku, zajrzymy do muzeóww w całej Polsce. Sprawdzimy także, jak powstało legendarne zdjęcie prof. Zbigniewa Religi. 
rozwiń zwiń