Relaksacyjna kąpiel w dźwiękach. Co nam daje?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 13:30
Po całym tygodniu pracy myślimy o weekendowym relaksie. Jednym z pomysłów na odpoczynek może być kąpiel w dźwiękach mis i gongów. - Dźwięk i wibracje, nie tylko odprężają, ale także uwalniają emocje - mówi w Czwórce Joanna Romaniuk, instruktorą jogi i relaksacji. Sprawdzamy jakie korzyści płyną z takiego relaksu.
Kąpiel w dźwiękach i wibracjach jest nie tylko relaksująca, ale działa  na wyższych poziomach.
Kąpiel w dźwiękach i wibracjach jest nie tylko relaksująca, ale działa na wyższych poziomach.Foto: shutterstock/Microgen

Dźwięki i wibracje uzyskany dźwięk misom i gongom wpływają kojąco na nasz organizm i samopoczucie. Ale nie tylko. - W tej relaksacji chodzi o sam dźwięk o to jak on oddziałuje na komórki ciała - mówi gość audycji. - Dźwięk jest falą, a nasze ciało jest złożone przede wszystkim z wody. Woda to też fala, i tu mamy niezwykłe działanie dźwięku na zasadzie dostrajania się fal ludzkiego ciała i fal mózgowych do fal dźwiękowych.


Jak zauważa Joanna, dźwięk porządkuje i jest matematyczny, więc komórki i struktury w naszym ciele porządkują się. Podczas kąpieli w dźwiękach mogą uwalniać się nasze emocje - w zależności od wibracji mogą objawiać się mniej lub bardziej intensywnie. Czasami jest to bowiem dźwięk kojący lub uwalniający.

Jak wyglądają instrumenty, dzięki którym możemy się zrelaksować? Gong jest płaskim talerzem, czasem o zaokrąglonych bokach, są też misy tybetańskie, które mają różną wielkość. Od niej zależy ich dźwięk. - Misy bardziej nas sprowadzają do "tu i teraz", do takiej obecności i przytomności - tłumaczy Joanna Romaniuk. - Terapeutyczne misy mają certyfikowane częstotliwości. Jest też odpowiednia odległość tonów, tak, żeby miały one jak najbardziej uzdrawiające i terapeutyczne oddziaływanie.

Otwierając się na ich brzmienie i przepływ można odnaleźć spokój i zapaść w regenerujący sen. Wywoływane dźwięki są spokojne i pojawiają się w nieśpiesznych odstępach, tak żeby wywołać głębokie rozluźnienie. Brzmienie mis i ich wibracje pomagają w uwolnieniu pobudzonych emocji, oczyszczeniu myśli, rozpuszczeniu napięć w ciele. To wszystko przyda nam się po całym tygodniu pracy.


Posłuchaj
05:26 Czwórka)/NDT - kąpiel w dźwiękach 04.02.2022.mp3 Joanna Romaniuk, instruktorą jogi i relaksacji mówi o kąpieli w dźwiękach (NDT/Czwórka)

Sesje odbywają się w atmosferze pełnej relaksu dla ciała i ducha. Podczas trwającej 75 minut sesji zanurzamy się w organicznym dźwięku mis, gongów i dzwonków, by odkrywać jego złożoność i szerokość zakresów. Oprócz tego, że ich dźwięk i wibracje wywołują relaks i odprężenie, mogą także przywoływać obrazy, wizje, a także wzmacniać kontakt z intuicją. Kąpiele w dźwiękach organizowane są w wielu miejscach, między innymi w warszawskim "Domu Spotkań Sąsiedzkich" czy na Jazdowie.


Źr. Youtube/misy tybetańskie 7 i 432 Hz

Czytaj także:

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Gość: Joanna Romaniuk  (instruktora jogi i relaksacji)

Data emisji: 04.02.2022

Godzina emisji: 7.38

aw

Czytaj także

Bieganie a kręgosłup: szkodzi czy pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 12:40
W trakcie pandemii nasz kręgosłup został mocno nadwyrężony ze względu na home office i liczne godziny spędzone przed biurkiem. Wielu może więc się uskarżać na dolegliwości związane z jego bólem. Czy w takim wypadku bieganie jest wskazane?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odbudować formę po roku pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:25
Ostatni rok nie sprzyjał budowaniu formy. Podczas miesięcy pandemii mniej się ruszaliśmy, co odbiło się na naszej kondycji i wadze. Sprawdzamy, jak wrócić do formy po tak długiej przerwie.
rozwiń zwiń