Pasożyty w mózgu - mistrzowie kontroli umysłów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:44
Pierwotniak T. gondii celuje w mózg i po krótkim czasie zarażony człowiek zaczyna przejawiać nieoczywiste oznaki choroby psychicznej. Pasożyt toksokara może przedostać się do ciała i powodować bóle głowy, astmę czy wzmożony popęd seksualny. W jaki sposób pasożyty rządzą naszym życiem?
Audio
  • W jaki sposób bakterie wpływają na nasze życiowe decyzje? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kjpargeter/Shutterstock.com

Wszystko dawno temu wymyśliła ewolucja. Instynkt podpowiada nam, żeby wybrać partnera, który zapewni dalsze pokoleniowe rozmnażanie, mieszankę najsilniejszych genów Jarosław Wasilewski 

Kathleen McAuliffe, dziennikarka naukowa zajmująca się popularyzacją odkryć badawczych, w swojej książce "Pasożyty w twoim mózgu", udowadnia, że pasożyty wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, dobór znajomych, szeregu zachowań, które nami rządzą, a nawet... życiowego partnera.

Nasze jelita i to, co się w nich dzieje steruje tym, jacy jesteśmy w życiu. To, co dzieje się w środku jest odbiciem naszych wyborów i zachowań Monika Kurdej

- Bakterie, które zasiedlają nasze ciało podobnie, jak wszystkie organizmy żywe posiadają metabolizm. Metabolity, które po nich pozostają, sterują naszymi potrzebami. Nie jesteśmy wobec nich bezbronni. Możemy stworzyć taką florę, dzięki której poczujemy się szczęśliwsi - przekonywała. 

Jak stworzyć zdrową florę bakteryjną?  Czy przybieranie na wadze może być objawem posiadania niebezpiecznego pasożyta? Gdzie, oprócz mózgu w ludzkim ciele mogą się gnieździć? Jaki związek z posiadaniem pasożytów ma depresja? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Monika Kurdej (psychodietetyk, autorka bloga zasmakujwzyciu.pl)

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 20.08

ac

Czytaj także

Siłownia dla mózgu. Jak wytrenować intelekt

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 13:50
– Chodzi o to, żeby próbować czegoś nowego, wyjść poza strefę komfortu i zrobić coś, co wymaga od nas myślenia – mówiła psycholog i neurokognitywistka Paulina Mechło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres i presja w pracy - bodziec do działania czy kłoda pod nogi?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 14:47
- Nadmierna długość trwania stresu i pewien stopień niedostymulowania w pracy powodują dystres, czyli stres negatywny. Na szczęście granica między nim, a eustresem, czyli mobilizają, nie jest tak cienka, łatwą ją rozpoznać - mówiła dr Anna Kieszkowska-Grudny, psychoterapeutka. 
rozwiń zwiń