Stres na studiach - uczelnia może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 09:03
Studenci borykają się z wieloma problemami psychologicznymi, które czasem zakłócają rytm nauki. Dziś Uniwersytet Warszawski wyciąga do nich pomocną dłoń tworząc Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii  UW. 
Audio
  • Czym jest Centrum Pomocy Psychologicznej UW i z jakimi problemami borykają się dziś studenci (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AN NGUYEN/Shutterstock.com

Niska samoocena, obawy przed odrzuceniem, trudności w byciu w grupie, poczucie odmienności, depresja, nerwice, zaburzenia odżywiania, problemy seksualne, trudne relacje w rodzinie – to najczęstsze ze zgłaszanych studenckich problemów, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Naszym marzeniem jest, żeby ten ośrodek tak się rozrósł, by można było udzielać pomocy wszelkim uczelniom w Polsce prof. Dominika Maison

- Dwa lata temu, zebraliśmy się za tworzenie ogólnouczelnianej jednostki zainicjowanej i obsługiwanej przez Wydział Psychologii - mówi prof. Dominika Maison, psycholog, Dziekan Wydziału Psychologii UW. - Centrum Pomocy Psychologicznej to ogólnouczelniana jednostka. Tam są terapeuci i osoby przeszkolone do udzielania pomocy, które służą wszystkim wydziałom. Szansa, że studenci spotkają w Centrum swojego wykładowcę jest niewielka - dodaje. 

Z pomocy psychologicznej mogą skorzystać nie tylko studenci, ale i wszyscy pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcy i pion administracyjny. Centrum oferuje dyżur telefoniczny, zapisy przez internet, a każdy zainteresowany może skorzystać z porady psychologicznej 3 razy w semestrze. 

Jedną z naszych misji jest by pokazać, że po pomoc może przyjść każdy, nie trzeba się tego wstydzić prof. Dominika Maison

- Studiowanie nie ma być mordęgą, ma być przyjemnością - podkreśla dr Szymon Chrząstowski. - Zwykle, gdy się idzie na studia to idzie się z dużym zapałem, poznaje się nowe rzeczy. Studenci jednak czasem tracą radość ze studiowania z różnych powodów. My pracujemy by tę radość odzyskać - dodaje.  

Czy w dzisiejszych czasach stresu na uczelniach jest więcej? Czy studiowanie było kiedyś łatwiejsze? Jak pracownicy Centrum wykorzystują Skype'a? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Dominika Maison (psycholog, Dziekan Wydziału Psychologii UW) i dr Szymon Chrząstowski (psycholog, psychoterapeuta, kierownik Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii UW)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Student w wielkim mieście. Jak nie zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 10:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego warto dowiedzieć się, jakie atrakcje oferuje nam miasto, do którego planujemy wyjechać na studia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w stolicy Andaluzji. "Tu kulturę reguluje temperatura"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:00
Mateusz Brzozowski podczas swoich studiów w Sewilli uczył się, smakował, jeździł na nartach i surfował. W "Dajesz radę" opowiedział, jak dostał się do tego studenckiego raju.
rozwiń zwiń