Camino - najpiękniejsza droga Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:00
Nazywana jest "najpiękniejszą drogą Europy" i Dobrą Drogą, czyli Buen Camino. Nie ma jednej trasy, ma jeden cel - katedrę św. Jakuba w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
Audio
  • Droga do Santiago de Compostela. Na czym polega urok Camino? (Strefa prywatna/Czwórka)
Pielgrzym na szlaku Camino de Santiago
Pielgrzym na szlaku Camino de SantiagoFoto: Shutterstock/Gena Melendrez

Według przekonań pielgrzymów tam znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Istniejąca od ponad tysiąca lat jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, uznanym w 1987 roku za pierwszy kulturowy szlak Europy. 

Co przyciąga ludzi do Camino? - Ilu pielgrzymów, tyle motywacji, każdemu przyświeca inny powód. Tradycja wędrówki tym szlakiem sięga IX wieku. Można na nim spotkać chrześcijan, osoby innych wyznań i niewierzące i każdy znajduje tam coś dla siebie - mówił Piotr Drzewiecki, autor strony caminodelavida.pl, pielgrzym

- Santiago de Compostela nazywane jest złotym miastem. Ma swój niepowtarzalny urok. Mówi się, że kiedy raz się go poczuje, na pewno się do niego wróci - opowiadała Eliza Szymaniak, przewodniczka po Santiago de Compostela.

Co warto mieć ze sobą wybierając się na szlak Camino? Dlaczego w tej podróży najważniejsze nie jest dotarcie do celu? Ile szlaków prowadzi do Santiago de Compostela? Czym jest post-Camino blues? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 


***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Piotr Drzewiecki, autor strony caminodelavida.pl i Eliza Szymaniak, przewodniczka po Santiago de Compostela.

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kd

Czytaj także

Śledztwo w sprawie męki Chrystusa. Czy relikwie są prawdziwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 14:19
- Całun turyński jest prawdopodobnie najdokładniej przebadaną nie tylko relikwią, ale także przedmiotem. Badali go nawet naukowcy zatrudnieni w NASA - mówił badacz Grzegorz Górny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wiemy o narodzinach Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:17
- Grota Świetlista, w której urodził się Jezus ma ok. 48 m i nie zmieniła się przez lata. Jej teren jest podzielony i tylko część należy do katolików - mówi ks. Jerzy Banach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vox Eremi. Wojownicy dobrego słowa

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 20:05
Zespół Vox Eremi stworzony został przez ośmiu kleryków paulińskiego seminarium na krakowskiej Skałce. W Polskim Radiu zakonnicy opowiadali o swojej filozofii życia, ale także o kolejnej płycie "Zachwycam się Tobą" i planach nie tylko  muzycznych. 
rozwiń zwiń