Czy młodzi stresują się inaczej? Jak zawalczyć z nerwami?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 08:27
Pandemia, inflacja, wojna tuż za naszą wschodnią granicą to tylko niektóre z czynników, jakie wpływają na nas. Powodów do nerwów nie brakuje. Na chroniczny stres szczególnie podatna jest młodzież. 
Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia
Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życiaFoto: De Visu/shutterstock.com

Badania dowodzą, że młodzież jest wyjątkowo podatna na negatywne skutki chronicznego stresu. Młody człowiek staje się pod jego wpływem bardziej impulsywny i skłonny do ryzykownych zachowań. Pisze o nich Earl Hipp w książce "Stress out!" Autor jest psychologiem i psychoterapeutą, w publikacji wskazuje praktyczne rozwiązania problemów, rozmaite metody radzenia sobie z trudnościami w szkole, w domu czy w kontaktach z rówieśnikami. O jego badaniach i refleksjach Jakub Jamrozek porozmawia z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 

W Czwórce psycholog zwracała już uwagę, na to, że nie jest to dobre, że się stresujemy, ale stres i szczęście wcale się nie wykluczają - mówiła. Ekspertka przekonywała, że stres nie zawsze jest zły, a często niesie ze sobą radość. Tak może być ze świętami, remontem mieszkania czy domu, wieloma projektami, które w życiu robimy. - W tej grupie są też ślub czy wesele. Stresujemy się, ale jednak angażujemy, a potem jest satysfakcja - mówiła psycholożka.  

Ekspertkę zapytamy czy stres na młodych wpływa inaczej, czy może ich mobilizować do skutecznych pozytywnych działań, zamiast do ryzykownych zachowań. Czy da się chroniczny stres przekuć na coś mobilizującego, a jeśli nie to jak z nim zawalczyć i gdzie szukać ratunku?

***

Na audycję z cyklu "Strefa Prywatna" w czwartek (02.06) o godzinie 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka stres psychologia
Czytaj także

Stres wpływa na starzenie się. Są sposoby by temu zaradzić

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 11:05
Stres raczej nie jest naszym sprzymierzeńcem w codziennym życiu. Naukowcy z Uniwersytetu w Yale udowadniają, że dodatkowo postarza nasze ciało. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz w sobie ducha przywódcy? Zostań liderem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 09:10
W audycji sprawdzimy, w jaki sposób działa Akademia Liderów. To program organizowany przez Fundację Świętego Mikołaja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przelicz swój stres w skali Holmesa i Rahe'a, a potem zadbaj o siebie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:56
Intensywny stres może doprowadzić do wielu chorób. Naukowcy Holmes i Rahe stworzyli skalę stresu, na podstawie której można określić, z jakim ciężarem mierzymy się w danym momencie naszego życia. To też dobry pretekst, aby zrozumieć, że trzeba o siebie zadbać.
rozwiń zwiń