Przelicz swój stres w skali Holmesa i Rahe'a, a potem zadbaj o siebie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:56
Intensywny stres może doprowadzić do wielu chorób. Naukowcy Holmes i Rahe stworzyli skalę stresu, na podstawie której można określić, z jakim ciężarem mierzymy się w danym momencie naszego życia. To też dobry pretekst, aby zrozumieć, że trzeba o siebie zadbać.
Warto przeliczyć swój stres wg skali Holmesa i Rahea, by zreflektować się, że czas zadbać o siebie
Warto przeliczyć swój stres wg skali Holmesa i Rahe'a, by zreflektować się, że czas zadbać o siebieFoto: shutterstock/ Just dance

Globalne wydarzenia ostatnich lat nie są szczególnie kojące i dodają nam zmartwień. Stres też związany jest z tymi mniejszymi, codziennymi zdarzeniami, jak egzaminy czy nawet święta z rodziną. Długotrwały, intensywny stres może doprowadzić do wielu chorób. 

Psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe w 1967 roku postanowili zbadać, czy stres jest czynnikiem, który skutkuje po pewnym czasie jakąś ciężką chorobą. 

- Naukowcy zaprosili do badania 5 tys. pacjentów - wyjaśnia Katarzyna Płuska, autorka książek, prelegentka i specjalistka do spraw komunikacji społecznej. - Mieli oni za zadanie opisać swój stan emocjonalny w ciągu dwóch lat, ale nie wyrywkowy stan, tylko na podstawie serii 43 zdarzeń. W tym celu została stworzona ankieta, tam pacjenci zaznaczali zdarzenia, które wystąpiły w ich życiorysach w ciągu ostatnich dwóch lat. Jeśli któreś ze zdarzeń wystąpiło dwa razy, to zaznaczali je jako podwójne - dodaje. 

Obaj psychiatrzy dopisali sobie do tych zdarzeń życiowych odpowiednią, przyjętą przez nich, wartość jednostek - jakby wagę stresu. Po przebadaniu pacjentów udało im się ustalić, że pewne wydarzenia w życiu bardziej obciążają nasz organizm. - Zauważyli pewne korelacje między tym, że mocniej obciążone stresem osoby w ciągu kolejnych dwóch lat szybciej zapadały na choroby: nowotwory, depresje, nagłe schorzenia np. kardiologiczne - wyjaśnia ekspertka.


Posłuchaj
04:41 czwórka stacja nauka 26.05.2022.mp3 Co znajdziemy na skali Holmesa i Rahe'a i jak może nam ona pomóc? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Lista zdarzeń i punkty

Wśród 43 zdarzeń znalazły się śmierć kogoś bliskiego, ale też urlop czy święta z rodziną. - Najmocniejszym z tych wydarzeń jest śmierć współmałżonka, ma wagę 100 punktów, rozwód - 73, separacja lub rozstanie - 65, na czwartym jest pobyt w więzieniu - 63 punkty, ślub - 50 - wymienia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - W tej grupie są też konflikty w rodzinie, zmiana statusu finansowego, zmiana miejsca pracy czy zamieszkania, a nawet urlop czy święta z rodziną - dodaje. 

Każdy z nas może samodzielnie skorzystać ze skali Holmesa i Rahe'a. Zdobyte punkty sumujemy, jeśli mamy ich ponad 300, wtedy ryzyko wystąpienia choroby w ciągu kolejnych lat wynosi 79 proc., od 150 do 199 jednostek stresu - to już 37 proc. 

Czytaj także:

Wypełnij test i zadbaj o siebie

- Badacze nie klasyfikują, czy skutkiem stresu będzie nowotwór, zawał serca, udar czy inna choroba. Ta konsekwencja nie jest wyszczególniona, nie jest też powiedziane, że na pewno nas ona spotka - podkreśla Katarzyna Płuska. - Cały test jest według mnie genialnym przyczynkiem, byśmy my sami przeanalizowali nasze życie, zobaczyli, jak ono od dwóch lat wygląda: czy prowadzimy zdrowy tryb życia, czy możemy coś zmienić. Oczywiście na pewne zdarzenia nie mamy wpływu, ale wypełnienie tego testu to dobra sposobność, żeby zrozumieć, że trzeba o siebie zadbać - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziWeronika Puszkar

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 12.44

pj

Czytaj także

Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:29
Co piąty Polak doświadcza go codziennie, a blisko połowa z nas twierdzi, że stresuje się często lub bardzo często. Nadmiar obowiązków, trudne zadania, lęk przed porażką, brak wsparcia ze strony pracodawcy i współpracowników - te czynniki mogą wywoływać stres zawodowy, który odpowiada za nasze samopoczucie i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń