Studia w Sheffield. Szok kulturowy gwarantowany?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 17:00
- Gdy pojechałam na studia do Wielkiej Brytanii okazało się, że wszystko, co do tej pory o tym kraju wiedziałam, jest tam zupełnie inne - opowiadała w Czwórce Danusia Dierżanowska, która w Sheffield była na półrocznej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus +. Jak podobało jej się to miasto? 
Audio
  • Jak studiuje się w Sheffield? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: llucky78/Shutterstock.com

- Jest ono bardzo rozległe i postindustrialne. W moim odczuciu to taki Radom na siedmiu wzgórzach - mówiła. Chociaż w centrum miasta nie odnalazła zieleni, z której podobno Sheffield słynie, to jednak miłym zaskoczeniem była wycieczka do położonego nieopodal rezerwatu, gdzie podobno kręcono film "Duma i uprzedzenie" z Keirą Knightley. - Podczas jednej z wycieczek odkryłam też angielską obsesję na punkcie ogrodów - przekonywała zaproszona studentka prawa.

Danusia Dierżanowska Brytyjczycy są uprzejmi, jednak jest to uprzejmość kupiecka. Dochodzi do pewnego momentu, a potem następuje wycofanie 

Jej doświadczenie studenckiego życia w Sheffield do najłatwiejszych nie należało - warunki mieszkalne nie spełniały oczekiwanych standardów, brytyjska kuchnia zaś w wersji, która nie służy jedynie do zaspokajania głodu, dostępna jest przede wszystkim dla klas wyższych. Tego niezbyt pozytywnego obrazu dopełnia też obsesja wyspiarzy na punkcie pożarów oraz sławetne dwa krany z zimną i ciepłą wodą w łazienkach.

Skoro życie pozauniwersyteckie zawodzi to może warto w Sheffield skupić się na nauce? Według Danusi Dzierżanowskiej jest to mocna strona jej pobytu na wyspach - nie bez powodu tamtejszy uniwersytet wykształcił aż pięciu noblistów. Jak wygląda w Anglii system nauczania oraz czym różni się tam podejście uniwersyteckich pracowników do studentów od tego w Polsce - tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.       

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Goście: Danusia Dierżanowska (studentka prawa, uczestniczka programu Erasmus +)

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 14.05

jsz/kul

Czytaj także

Co po Brexicie? Studia na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 16:28
Po referendum brexitowym w Wielkiej Brytanii wielu Polaków, nie tylko tam pracujących, ale także studiujących, jest niepewnych swojej przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzeczności, dziwactwa i zalety Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 10:30
Gościem "Dnia Kobiet" był Marek Rybarczyk, wieloletni dziennikarz BBC oraz autor dowcipnej książki "Wszystkie szaleństwa Anglików". Nie tylko rozmawialiśmy z nim o Brexicie, ale także próbowaliśmy rozwikłać tajemnicę dwóch kranów i ogromnych wtyczek elektrycznych w angielskich domach.
rozwiń zwiń