Jak powstaje chleb i czy każdy może być piekarzem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:50
W programie odwiedziliśmy jedną z podwarszawskich piekarni, by sprawdzić, jak praca tamtejszych mistrzów wygląda - dosłownie - od kuchni.
Audio
  • Jak zostać piekarzem i jak wygląda dzień pracy w tym zawodzie? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak wygląda przygotowanie chleba na kolejnych etapach pracy?
Jak wygląda przygotowanie chleba na kolejnych etapach pracy?Foto: Shutterstock.com/Dean Drobot

florystka kwiaty 1200.jpg
Florysta. Jeszcze rzemieślnik czy już artysta?

W piekarni każdy ma swoją funkcję, odpowiedzialny jest za inny etap przygotowania chleba. "Piekarz", który wytwarza produkt od początku do końca, w niektórych firmach tego typu po prostu nie istnieje. - Ciastowy miesza ciasto: wodę, drożdże i mąkę, prowadzi zakwas, a potem przy stołach pracują stołowi, przy piecach zaś piecowi… - oprowadzała nas Małgorzata Piwońska, właścicielka piekarni w podwarszawskich Łomiankach.

Mówiła także o tajnikach przygotowywania pieczywa. - Na ok. 250 m kw. powierzchni lokalu, ok. 50 m kw. zajmuje trzykomorowy piec. W najniższej komorze mamy 240 stopni, a chleb ląduje tam na 20 minut. Ostatecznie przekładamy go do najwyższej komory, gdzie temperatura jest niższa, a chleb powoli się dopieka - tłumaczyła Małgorzata Piwońska. - Sprawny piecowy potrafi taki piec obsadzić 300 chlebami.

krawcowa 1200x660.jpg
Zawód krawcowej wcale nie odchodzi do lamusa

Jak przeprowadza się kolejne etapy wytwarzania chleba i o której swój dzień zaczynają poszczególni pracownicy piekarni? Co trzeba umieć, jakie warto mieć predyspozycje i jakie kursy należy skończyć, by znaleźć pracę w takim miejscu i czy każdy może wykonywać ten zawód? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/pg

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Życie bez adresu, ale z celem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 13:57
Zamiast siedzieć w biurach - pracują na plażach, górskich stokach, w restauracjach, albo własnych sypialniach. Nie posiadają stałego adresu, ani etatu, za to mają wielki bagaż doświadczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:43
Z badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor wynika, że 35 proc. ankietowanych ma w tegorocznych planach zmianę pracodawcy. - Wszelkie zmiany pracy, podwyżki czy awanse są dla Polaków bardzo ważne. Jeśli zatem widzimy, że warunki są dobre ku temu, by coś zrobić z naszym życiem, robimy to - mówiła w Czwórce Halina Kochalska z BIG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogrodnik. Siła w rękach czy fantazja w głowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:20
W dzisiejszych czasach to bardzo pożądany zawód. Tym razem podpowiadamy, co zrobić, żeby zostać ogrodnikiem.
rozwiń zwiń