X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niebezpieczne skutki depresji. Jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:05
Szacuje się, że w Polsce żyje ok 1,5 mln osób dotkiętych depresją. Zachorować może każdy: bez względu na wiek, płeć, status społeczny, czy sytuację życiową.
Audio
  • Jak skutecznie walczyć z depresją? (Dajesz radę/ Czwórka)
- Jeśli nasze samopoczucie nie ulega poprawie warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym organizmem - przekonywała psycholog Sylwia Rozbicka
- Jeśli nasze samopoczucie nie ulega poprawie warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym organizmem - przekonywała psycholog Sylwia RozbickaFoto: Shutterstock.com

Choć to znana dolegliwość, niektórym z nas wciąż trudno przyznać się do tego, że na nią cierpi. Jeśli nie mamy pewności, czy przedłużający się zły stan psychiczny nie jest początkiem choroby warto zgłosić nasze obawy specjaliście. - Kryterium związanym z diagnozą depresji jest okres dwóch tygodni. Jeżeli przez min. dwa tygodnie występują u nas objawy takie jak przygnębienie, smutek, anhedonia, czyli nieumiejętność odczuwania radości z tego, co kiedyś sprawiało nam przyjemność wówczas należy zgłosić się do specjalisty - przekonywała psycholog Sylwia Rozbicka.

Gość w studiu zwracała uwagę na wciąż aktualny problem unikania tematu depresji. - Osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej zgłaszają się do specjalistów znacznie później, jeśli w ogóle. Mówi się, że ok połowa Polaków, u których można podejrzewać stany depresyjne nie zgłasza się do specjalistów i nie leczy depresji - mówiła specjalistka.

Dlaczego depresja w Polsce wciąż jest tematem tabu? Jakie konsekwencje może nieść dla zdrowia unikanie kontaktu ze specjalistą i rozpoczęcia terapii? Jak pomóc osobie, która ma objawy typowe dla osób dotkniętych tą chorobą? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Sylwia Rozbicka (psycholog ze stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji")

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba mieć odwagę, by czasem wejść w konflikt"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 17:15
O co najczęściej kłócą się ludzie w pracy? O awans, stanowisko, pieniądze, zakres obowiązków, nagrody, dominację, złą komunikację a czasem nawet o miejsce pracy, czyli przysłowiowe biurko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przeżyć najbardziej depresyjny dzień w roku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:47
Blue monday, czyli najbardziej depresyjny moment w roku, to wprowadzone na podstawie badań Cliffa Arnalla w 2005 roku określenie dnia, przypadającego w trzeci poniedziałek stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Zawadzka: czasem nuda jest dla dzieci bardzo wskazana

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:16
- Takie nudzenie się, patrzenie w sufit, odpoczywanie, żeby mózg trochę zwolnił też jest niezbędne. Więc kiedy dziecko mówi, że się nudzi, to trzeba powiedzieć: "Super. Ponudź się i coś na pewno wymyślisz" - mówi Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy i doradca rodzinny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń