Niebezpieczne skutki depresji. Jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:05
Szacuje się, że w Polsce żyje ok 1,5 mln osób dotkiętych depresją. Zachorować może każdy: bez względu na wiek, płeć, status społeczny, czy sytuację życiową.
Audio
  • Jak skutecznie walczyć z depresją? (Dajesz radę/ Czwórka)
- Jeśli nasze samopoczucie nie ulega poprawie warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym organizmem - przekonywała psycholog Sylwia Rozbicka
- Jeśli nasze samopoczucie nie ulega poprawie warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym organizmem - przekonywała psycholog Sylwia RozbickaFoto: Shutterstock.com

Choć to znana dolegliwość, niektórym z nas wciąż trudno przyznać się do tego, że na nią cierpi. Jeśli nie mamy pewności, czy przedłużający się zły stan psychiczny nie jest początkiem choroby warto zgłosić nasze obawy specjaliście. - Kryterium związanym z diagnozą depresji jest okres dwóch tygodni. Jeżeli przez min. dwa tygodnie występują u nas objawy takie jak przygnębienie, smutek, anhedonia, czyli nieumiejętność odczuwania radości z tego, co kiedyś sprawiało nam przyjemność wówczas należy zgłosić się do specjalisty - przekonywała psycholog Sylwia Rozbicka.

Gość w studiu zwracała uwagę na wciąż aktualny problem unikania tematu depresji. - Osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej zgłaszają się do specjalistów znacznie później, jeśli w ogóle. Mówi się, że ok połowa Polaków, u których można podejrzewać stany depresyjne nie zgłasza się do specjalistów i nie leczy depresji - mówiła specjalistka.

Dlaczego depresja w Polsce wciąż jest tematem tabu? Jakie konsekwencje może nieść dla zdrowia unikanie kontaktu ze specjalistą i rozpoczęcia terapii? Jak pomóc osobie, która ma objawy typowe dla osób dotkniętych tą chorobą? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Sylwia Rozbicka (psycholog ze stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji")

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

"Trzeba mieć odwagę, by czasem wejść w konflikt"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 17:15
O co najczęściej kłócą się ludzie w pracy? O awans, stanowisko, pieniądze, zakres obowiązków, nagrody, dominację, złą komunikację a czasem nawet o miejsce pracy, czyli przysłowiowe biurko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przeżyć najbardziej depresyjny dzień w roku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:47
Blue monday, czyli najbardziej depresyjny moment w roku, to wprowadzone na podstawie badań Cliffa Arnalla w 2005 roku określenie dnia, przypadającego w trzeci poniedziałek stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Zawadzka: czasem nuda jest dla dzieci bardzo wskazana

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:16
- Takie nudzenie się, patrzenie w sufit, odpoczywanie, żeby mózg trochę zwolnił też jest niezbędne. Więc kiedy dziecko mówi, że się nudzi, to trzeba powiedzieć: "Super. Ponudź się i coś na pewno wymyślisz" - mówi Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy i doradca rodzinny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń