Czy zwierzęta mają święta? Jak pomóc im przetrwać Sylwestra?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:30
- Dla nas święta to czas zabiegania, a nasze zwierzęta to widzą i czują. Kojarzą więc ten okres z chaosem i zaburzeniem rytmu dnia, a to dla nich bardzo stresujące - mówi dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
Audio
  • Święta i Sylwester - jak sprawić, by był to szczęśliwy czas także dla naszych zwierząt? (Dajesz radę/Czwórka)
Partia będzie działać na rzecz zwierząt, które swojego głosu nie mają
Partia będzie działać na rzecz zwierząt, które swojego głosu nie mająFoto: pixabay/maura24

shutterstock_kawia domowa świnka morska 1200.jpg
Małe ssaki w domu - odżywianie i opieka >>>

Jak tłumaczyła ekspertka w Czwórce, powinniśmy być dostępni dla naszych zwierząt, ale ich nie „osaczać”. –Koty adaptują się do nowej sytuacji dłużej niż psy, ten proces trwa u nich ok. dwóch tygodni. Gdy kończą się święta i kot akurat zdąży się zaadaptować, my wracamy do „starego trybu życia” i sytuacja kota znowu się zmienia. Warto więc pozwolić zwierzęciu znaleźć miejsce w domu, na przykład szufladę w szafie, albo kosz na pranie, w którym będzie czuło się bezpiecznie, np. w czasie fajerwerków. To będzie dla niego azyl, a gdy będzie potrzebował naszej bliskości, to do nas wyjdzie – mówiła dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.

W naturze najbliższa fajerwerkom jest burza. Tylko zbliżanie się burzy zwierzę może przewidzieć, a fajerwerki pojawiają się nagle i są nieuzasadnione. To olbrzymia trauma dr Sybilla Berwid-Wójtowicz

Co jeszcze możemy zrobić, by zminimalizować stres naszego pupila w święta i Sylwestra? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie z Inez Daszkowską, weterynarzem, specjalistką w dziedzinie chorób ptaków rozmawialiśmy także o tym, co dla czworonożnych lub skrzydlatych mieszkańców ziemi jest świętem i jakie sytuacje w świecie zwierząt możemy potraktować jak święto. Sprawdziliśmy także, co czują karpie, pływające w sklepowych pojemnikach, a w Radiowej Encyklopedii Zwierząt dr Bartosz Borczyk, herpetolog z Uniwersytetu Wrocławskiego zdradził tajemnice gekonów. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę" >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: dr Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalistka żywienia zwierząt), Ines Daszkowska (weterynarz, specjalistka w dziedzinie chorób ptaków) 

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 14.08

kd/kh

Czytaj także

Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 17:32
Majowe weekendy oraz sezon wakacyjny sprzyjają podróżom. Co zrobić z naszym podopiecznym, gdy ruszamy na wyprawę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywy prezent. Nie kupuj zwierząt pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:16
Każdego roku w okresie świątecznym, mimo apeli ze strony organizacji chroniących prawa zwierząt, w wielu domach "pod choinką" pojawi się szczeniak, kot, albo inne zwierzątko domowe. Dlaczego należy zrezygnować z takiego pomysłu na prezent?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małe ssaki w domu - właściwe odżywianie i opieka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:43
- U podstawy piramidy żywieniowej małych gryzoni znajduje się siano, suszone zioła, mieszanki traw. Powinny być cały czas dostępne w nieograniczonej ilości - mówi weterynarz Karolina Warchulska.
rozwiń zwiń