Żywy prezent. Nie kupuj zwierząt pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:16
Każdego roku w okresie świątecznym, mimo apeli ze strony organizacji chroniących prawa zwierząt, w wielu domach "pod choinką" pojawi się szczeniak, kot, albo inne zwierzątko domowe. Dlaczego należy zrezygnować z takiego pomysłu na prezent?
Audio
  • Zwierzak to nie rzecz. Nie powinien być prezentem (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: unguryanu/Shutterstock.com

Opieki nad zwierzętami należy się nauczyć. Pies wymaga codziennych spacerów 2-3 razy dziennie. Trzeba pamiętać, że to także obowiązek Łukasz Balcer

- Dzięki kampaniom internetowym i telewizyjnym prowadzonymi m.in. przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami coraz więcej osób jest świadomych odpowiedzialności z jaką wiąże się opieka nad zwierzętami - mówił Łukasz Balcer, prezes TOnZ i dyrektor Schroniska w Celestynowie. - Zwierzak nie jest prezentem i nie może się nim stać - tłumaczył.

- Moim zdaniem takie zachowanie wynika z naszego społecznego podejścia do konsumpcjonizmu. Zwierzę staje się podarunkiem, bo możemy je kupić. My uczymy, że to żywe stworzenie, nasz podopieczny i przyjaciel - wyjaśniał gość Czwórki. 

Dlaczego nie należy kupować, ani adoptować zwierząt, które miałyby stać się świątecznymi prezentami? Co dzieje się z niechcianymi zwierzakami po świętach? Czy jesteśmy coraz bardziej świadomi i nie ofiarujemy sobie zwierząt? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Wysłuchaj całej audycji, w której m.in. zaglądaliśmy do Radiowej Poradni Zwierząt i opowiadaliśmy o Knickersie - austalijskiej krowie ważącej 1400 kg>>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Łukasz Balcer (prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzę to nie zabawka. Nie dla żywych prezentów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 08:10
Co roku spora grupa dzieci znajduje pod choinką żywy prezent, najczęściej w postaci pieska. Radość w domu jest wielka. Niestety często, z upływem czasu, zanika. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 17:32
Majowe weekendy oraz sezon wakacyjny sprzyjają podróżom. Co zrobić z naszym podopiecznym, gdy ruszamy na wyprawę?
rozwiń zwiń