Grzegorz Kapla: życie i śmierć Papuańczyka zależy od woli duchów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:26
"Duchy we śnie, duchy na jawie" to książka o ludziach, którzy żyją na granicy dwóch światów, cywilizacji współczesnej i tej z epoki kamienia łupanego.
Audio
  • Papua Zachodnia. "Tu rozrywką jest kontakt z drugim człowiekiem" (Dajesz radę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Okładka książki Grzegorza Kapli "Duchy we śnie, duchy na jawie" Okładka książki Grzegorza Kapli "Duchy we śnie, duchy na jawie"

Grzegorz Kapla, autor książki "Duchy we śnie, duchy na jawie. Papua Zachodnia" w studiu Czwórki mówił, że Papua to miejsce, które od tzw. krajów rozwiniętych dzieli nie tylko odległość, ale i czas. – Wychodzimy na spotkanie z plemieniem, które żyje jak przed kilkoma tysiącami lat. Musiałem otworzyć się na zupełnie inne pojmowanie świata niż to, do którego przywykłem.

Samo dotarcie na wyspę - jak mówił - nie jest sprawą prostą. - Samolotem dolecimy do stolicy Indonezji – Dżakarty, później zaczyna się improwizacja. Z wieloma przesiadkami na kolejnych wyspach docieramy do miejsca, gdzie przebywać możemy tylko na wyznaczonym terenie. By dotrzeć dalej, musimy zdobyć pozwolenie. My mieliśmy na tę podróż 89 dni – opowiadał.

Papuańskie plemiona żyją w oderwaniu od siebie. Teren jest górzysty, bagnisty i porośnięty dżunglą. Niektóre z nich ze względu na ukształtowanie terenu nigdy się nie spotkają. Trzysta kultur żyjących na wyspie rozwija się osobno Grzegorz Kapla

Na czym polega życie na pograniczu przeszłości i współczesności, które opisuje w książce? Jak jej bohaterowie odnajdują się w XXI wieku i czy są w stanie zupełnie odciąć się od technologii? Dlaczego zakładając tiszert przestają być ludźmi wolnymi? Więcej na ten temat w nagraniu. 

Papuańczycy traktują duchy jak żywe istoty. Kiedy w towarzystwie pięciu osób jesteś jedyną, która z nimi nie rozmawia zaczynasz zastanawiać się kto tu ma rację Grzegorz Kapla

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Grzegorz Kapla (podróżnik, pisarz, autor m.in. książki "Duchy we śnie. duchy na jawie" o życiu współczesnych Papuańczyków)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Świadoma turystyka. Czego nie robić w podróży?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 19:43
Nie zawsze w podróży da się zachować spokój i pamiętać o zasadach dobrego wychowania. Są jednak zasady, które warto znać. O podróżniczym savoir-vivre opowiedziała dziennikarka i podróżniczka Anna Janowska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja. Najlepiej zwiedzać ją na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:20
To jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów basenu Morza Śródziemnego. Największą popularnoscią cieszą się wyjazdy all inclusiv na Riwierę Turecką, ale ten kraj warto jest zwiedzać na własną rękę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka w Jordanii. Tak wytwarza się tradycyjną mozaikę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:23
Technika wytwarzania jej znana była już w starożytności. Justyna Tylczyńska z czwórkowym mikrofonem odwiedziła jordańskie miasto Madaba i sprawdziła, jak powstaje kamienna mozaika. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadome podróżowanie. O podróżniczych zasadach i... wpadkach

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 21:02
Nie wszyscy wiemy, że przed wejściem do domu Szweda trzeba zdjąć buty, w Indiach nie wolno jeść lewą ręką. O zasadach, które jako podróżnicy powinniśmy znać i o tym, co Polacy podczas zagranicznych wojaży wiedzieć powinni, a nie zawsze wiedzą mówiliśmy w audycji "Dajesz radę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż poślubna inna niż wszystkie. Copacabana jest przereklamowna

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 18:20
Natalia Kwiatkowska jest psychologiem i pilotem wycieczek. Podróżowanie jest jej pracą, dlatego planując z mężem swój miesiąc miodowy, musieli wyjść poza schemat klasycznego urlopu. Czy spontaniczna podróż poślubna do jednej z najniebezpieczniejszych części świata była dobrym pomysłem?
rozwiń zwiń