X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czwórka w Jordanii. Tak wytwarza się tradycyjną mozaikę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:23
Technika wytwarzania jej znana była już w starożytności. Justyna Tylczyńska z czwórkowym mikrofonem odwiedziła jordańskie miasto Madaba i sprawdziła, jak powstaje kamienna mozaika. 
Audio
  • Jak wyrabia się tradycyjne mozaiki w Jordanii? (Stacja Nauka/Czwórka)
Tworzenie mozaiki metodą tradycyjną w Jordanii
Tworzenie mozaiki metodą tradycyjną w JordaniiFoto: Justyna Tylczyńska/Czwórka

W Madabie znajduje się Wytwórnia Mozaiki - znajdziemy je więc w zasadzie w całym mieście: w kościołach, muzeach, w parku archeologicznym. W Cerkwii Świętego Jerzego znajduje się nawet mozaikowa mapa Ziemi Świętej, która powstawała przez 6 lat z dwóch milionów kawałków kamieni. Najstarsze mozaiki pochodzą jednak sprzed kilku tysięcy lat. Pomimo upływu wieków i pojawienia się nowych technologii praktycznie nic się nie zmieniło. Najpierw wzór rysuje się na białym płótnie, następnie korzysta z kolorów naturalnych skał bez dodatków żadnych syntetycznych materiałów.

Tworzenie mozaiki metodą tradycyjną w Jordanii/fot. Justyna Tylczyńska/Czwórka Tworzenie mozaiki metodą tradycyjną w Jordanii /fot. Justyna Tylczyńska/Czwórka

Najważniejsza, jak podkreśla rozmówczyni Czwórki, jest natura i praca ludzkich rąk. - To płótno jest przybite do deski, by łatwiej było na nim operować. Kamienie przycinamy na paski specjalną maszyną, potem robimy to ręcznie, a ostatecznie przyklejamy je do płótna przy pomocy delikatnego kleju - mówi Aneta Hamarne, która mieszka w Jordanii od 18 lat. Kolejnym etapem jest przygotowanie ramki. - Cement, który znajduje się w środku, dostanie się we wszystkie szczeliny naszej mozaiki i stanie się jej spoiwem - tłumaczyła ekspertka.

Dlaczego, tworząc mozaikę, należy pamiętać, by robić to "w negatywie"? Skąd bierze się kamienie do mozaik i po co dodatkowo się je maluje? O tym w nagraniu rozmowy, którą w Jordanii przeprowadziła Justyna Tylczyńska.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tańce, kozackie walki i teatr ognia. Czwórka w osadzie Ataman

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 16:30
Zaledwie 7 km od centrum Olsztyna, a zarazem tak daleko od miejskiego zgiełku, na pięknym leśnym wzgórzu można poczuć zadziornego kozackiego ducha. Odwiedziliśmy osadę Ataman - miejsce z innej epoki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja, USA, Kanada. Jak wyruszyć w podróż życia?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:30
Pierwszy raz wyjechała do Francji na uczniowską wymianę już w gimnazjum. Po studiach licencjackich pracowała przez kilka miesięcy niedaleko Uniwersytetu Yale w USA, potem był Erasmus w Szwecji, czy zatrudnienie w Las Vegas, czy Kanadzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus we Włoszech. Jak żyje się studentom w Salerno?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 15:02
Kurs językowy w Perugii i Erasmus w Salerno - po 10 miesiącach spędzonych we Włoszech Mateusz Brzezinka, student politologii na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, powrócił do Polski. Jakie doświadczenia stamtąd przywiózł?
rozwiń zwiń