Studia w Indonezji. "To zupełnie inny świat"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 16:05
Teatr wayang, muzyka gamelanowa, taniec, batik, rzeźba, sztuki walki - to wszystko poznała Barbara Erling, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, która wzięła udział w studenckim programie, organizowanym przez rząd Indonezji i wyjechała do tego kraju na rok.
Audio
  • O tym, jak studiuje się w Indonezji i o swoim pobycie w Danii opowiada Barbara Erling (Dajesz radę/Czwórka)
Dżakarta
DżakartaFoto: Andreas H/Shutterstock.com

tuluza francja 1200.jpg
Tuluza - dlaczego warto tam studiować?

Gość Czwórki mieszkała w Dżakarcie, gdzie studiowała język indonezyjski. – Do wyboru były też inne kierunki, m.in. kultura Indonezji, czy tradycyjny taniec. Uczyłam się od podstaw, więc choć był to uniwersytet, zajęcia prowadzone były w trybie kursu językowego. Oddzielnymi przedmiotami było czytanie, pisanie czy poznawanie tamtejszych lokalnych instrumentów i muzyki - opowiadała Barbara Erling.  

Choć jak podkreślała gość Czwórki, jej tok nauczania był inny niż indonezyjskich studentów, tamtejsze szkolnictwo bardzo ją zaskoczyło. - Na uczelni nie można nosić klapków ani krótkich spodenek, koszulki powinny mieć kołnierzyk. Spódnice tylko długie, bluzki bez dekoltów - wymieniała. Opowiadała też o innych różnicach kulturowych, z którymi przyszło jej się mierzyć. - Spotkałam się m.in. z propozycjami matrymonialnymi.

ZOBACZ TAKŻE Wolontariat zagraniczny. Jak sobie tam poradzić? >>>

Barbara Erling ukończyła także szkołę w Amsterdamie, go którego przeniosła się niemal bezpośrednio z Dżakarty. W Czwórce  zdradziła, dlaczego był to dla niej "niezły szok" i co najbardziej zaskoczyło ją w duńskim szkolnictwie i tamtejszych obyczajach. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: Barbara Erling (absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, była na rocznej wymianie w Indonezji)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 14.07

kd


 

Czytaj także

"Czwórka idzie na studia" - tak było w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 19:04
Dziennikarze Czwórki pojawili się na Kampusie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, by sprawdzić, czym żyje KUL i jak wygląda codzienność studentów tej uczelni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Słowenii. Jak się tam studiuje?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 16:30
Słowenia urzeka pięknem: z jednej strony wysokie Alpy Julijskie, z drugiej dostęp do Morza Adriatyckiego. A jak się tam studiuje? 
rozwiń zwiń