Pytania o Tanzanię. "Czy tam polują na ludzi?"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 14:00
- Usłyszałem, że w Tanzanii poluje się na albinosów. Z części ich ciał czarownicy mieli robić amulety i eliksiry przynoszące szczęście Brzmiało to jak straszna opowieść z dalekiego świata. W końcu stwierdziłem, że tam polecę, by spróbować zrozumieć to, co przeraża - mówił Filip Skrońc, autor książki "Nie róbcie mu krzywdy".
Audio
  • Wierzenia magiczne, pieniądze i przemoc. Albinizm w Tanzanii (Dajesz radę/Czwórka)
Z obawy przed zniszczeniem bogactwa naturalnego Kilimandżaro grupa aktywistów wpadła na nowatorski pomysł
Z obawy przed zniszczeniem bogactwa naturalnego Kilimandżaro grupa aktywistów wpadła na nowatorski pomysłFoto: GONIA ZDUŃCZYK, PEAEF

Nie albinos, a człowiek dotknięty albinizmem

- Przez lata, nie tylko w Tanzanii, ale i na całym świecie funkcjonowało krzywdzące określenie "albinos". Używanie tego określenia sprawiło, że Ci ludzie stracili pierwiastek człowieczy. Zaczęto traktować ich jak swego rodzaju zjawisko. Kiedy zaczęto na nich polować przestano traktować ich w kategorii ludzi. To doprowadziło do myślenia, że ludzie z albinizmem, nie są ludźmi, a raczej duchami, czy istotami z innego świata, więc kiedy zabijasz albinosa, to nie człowieka, a ducha - mówił autor książki i podróżnik.

Czym jest albinizm?

To inaczej bielactwo. Choroba związania z zaburzeniem wytwarzania przez organzm melatoniny. Wpływa na zabarwienie skóry, włosów i tęczówki oka. Dziś sytuacja ludzi cierpiących na albinizm jest inna, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Fala morderstw, która sprawiła, że zaczęto na ten temat rozmawiać. Efektem uboczym była edukacja, dziś, w 2020 roku większość Tańzańczyków wie, czym jest i z czego wynika choroba - dodawał. Co więc stanowi dziś dla nich nawiększe zagrożenie?

Wierzenia magiczne, pieniądze i przemoc. Albinizm w Tanzanii

Przez lata słuchałem o kraju zanurzonym w czarach, o porzuconych dzieciach, kolejnych atakach, morderstwach i rozkopanych grobach. - Jechałem do Tanzanii mając w głowie pewną kalkę. Spodziewałem, się, że będę miał kontakt z ludźmi, którzy muszą się ukrywać, którzy nie mogą bezpiecznie poruszać się po ulicach. Okazło się, że jest nieco inaczej. Nie morderstwa, a głód, bieda i choroby skóry są największym zabójcą - opowiadał. Dziś w Tanzanii pracuje dzisięciu dermatologów, ale sytuacja i tak jest znacznie lepsza, niż jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy na osobom z pierwszym stadium raka przepisywano środki przeciwbólowe. 

W książce "Nie róbcie mu krzywdy" możemy przeczytać m.in. o tym, w jaki sposób zmieniała się świadomość Tańcańczyków na temat albinizmu, jak przez lata rozwinęła się tamtejsza służba zdrowia, jaką pozycję w społeczeństwie zajmują obecnie osoby dotknięte tą chorobą i jak do poprawy ich sytuacji przyczynili się lokalni aktywiści. Więcej na ten temat w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Filip Skrońc, autor książki "Nie róbcie mu krzywdy"

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

 

Czytaj także

Turcja. Najlepiej zwiedzać ją na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:20
To jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów basenu Morza Śródziemnego. Największą popularnoscią cieszą się wyjazdy all inclusiv na Riwierę Turecką, ale ten kraj warto jest zwiedzać na własną rękę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż poślubna inna niż wszystkie. Copacabana jest przereklamowna

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 18:20
Natalia Kwiatkowska jest psychologiem i pilotem wycieczek. Podróżowanie jest jej pracą, dlatego planując z mężem swój miesiąc miodowy, musieli wyjść poza schemat klasycznego urlopu. Czy spontaniczna podróż poślubna do jednej z najniebezpieczniejszych części świata była dobrym pomysłem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżuj lepiej. Najlepiej jak Wędrowne Motyle

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 19:40
Ania i Marcin Nowakowie kochają świat, a podróżowanie stało się ich sposobem na życie. Dotychczas odwiedzili 40 krajów i 50 miast. O swoich wyprawach opowiadają na kanale na YouTubie Wędrowne Motyle oraz na najpoczytniejszym polskim blogu podróżniczym Gdziewyjechac.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sycylia. Praktyki studenckie i włoska wizja prawa

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:44
Włochy większości z nas kojarzą się ze słońcem, pysznym jedzeniem, sztuką, ale też i wszechobecnym chaosem i biurokracją. Czy są zatem dobrym miejscem dla studentów prawa, którzy chcieliby tam odbyć staż?
rozwiń zwiń