Matura 2020 z WOS-u. Czy znasz mniejszości narodowe i etniczne w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:21
W Czwórce powtarzamy najciekawsze zagadnienia z tego przedmiotu, ale także te, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie maturalnym. Tym razem pod lupę wzięliśmy mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Polskę.
Audio
  • Zagadnienia z WOS-u. Matura 2020 - czego możemy się spodziewać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

słownik, słowo, książka Pixabay 1200.jpg
Matura 2020 z angielskiego - jak opanować stronę bierną? >>>

Różnice pomiędzy poszczególnymi mniejszościami narodowymi i etnicznymi zamieszkującymi nasz kraj to jeden z najpopularniejszych tematów pojawiających się na maturze z Wiedzy o społeczeństwie. Temat ten pojawił się m.in. w 2016 roku, i dlatego w Czwórce analizowaliśmy zagadnienia z tego właśnie czasu. - To jedna z rzeczy, których po prostu musimy nauczyć się na pamięć - przekonywał Maksymilian Barcik, prawnik i korepetytor.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - zadania na dowodzenie >>>

Ekspert tłumaczył m.in., czym różni się mniejszość narodowa od etnicznej. - Mniejszość narodowa to ludzie, którzy posiadają własne państwo, zaś członkowie mniejszości etnicznej nie mają własnego państwa poza Polską - mówił. I wymieniał: - Mamy cztery mniejszości etniczne: mniejszość karaimska, Łemkowie, mniejszość romska i tatarska. W polskich mniejszościach narodowych zaś istnieje wyróżnienie ze względu na zapisy ustawy. Istnieje dziewięć mniejszości narodowych, które mają oficjalny status. To siedem mniejszości z państw sąsiadujących z Polską, i dwie inne: ormiańska i żydowska. Mogą też oczywiście istnieć takie mniejszości, które nie są przez państwo uznawane- mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z angielskiego - jak czytać teksty ze zrozumieniem? >>>

Wyróżniamy jednak także tzw. mniejszości językowe, których jest najmniej. - W Polsce to wyłącznie Kaszubi - tłumaczył Maksymilian Barcik. Mamy też gminy, w których stosowane są języki mniejszości, pomocnicze jako języki urzędowe, to m.in. litewski, kaszubski, białoruski i niemiecki. - Wygląda to tak, że w tych gminach sprawy urzędowe będziemy w stanie załatwić także w jednym z tych języków - mówił gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 07.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd

Czytaj także

Korepetycje z WOS-u. "Ten przedmiot powinien znać każdy"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:00
- Zorganizowaliśmy cykl warsztatów, które przygotowują do matury z WOS-u. Zajęcia prowadzić będą nasi wykładowcy i mamy nadzieję, że przyciągną one szerokie grono słuchaczy - mówią studentki prawa z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkusz maturalny pod lupą. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:00
Według wstępnych ustaleń egzamin pisemny na poziomie podstawowym z tego przedmiotu odbędzie się 9 czerwca. Mamy zatem jeszcze kilka tygodni na ostatnie powtórki. A jak przygotować się do samego egzaminu?
rozwiń zwiń