Jak znaleźć pracę, którą naprawdę polubimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:22
- Mamy złą definicję sukcesu. Wydaje nam się, że musimy coś osiągnąć, by być szczęśliwymi. Tymczasem jest odwrotnie: sukces pojawia się wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi w tym, co robimy - mówił dr Mikołaj Marcela.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

jakub bączek webinar 1200.jpg
"Jak podnieść jakość swojego życia?" - zobacz webinar Jakuba B. Bączka

- Pracujemy każdego dnia, wciąż angażujemy się w nowe projekty. Dlatego warto znaleźć zatrudnienie, w którym będziemy mogli wykorzystywać swój potencjał, rozwijać mocne strony. Pieniądze są ważne, ale nie powinno się o nich codziennie myśleć. Stanowią dodatek do pracy, a to praca powinna pomagać nam stawać się każdego dnia lepszymi ludźmi - mówił dr Mikołaj Marcela.

Posłuchaj
17:23 2020_10_21-14-07-48_PR4 Praca.mp3 Jak osiągnąć zawodowy sukces i polubić swoją pracę? (Dajesz radę/Czwórka) 

Jest kilka sposobów na dobry dzień. Warto rano pójść na spacer - to pozwoli nam dotlenić mózg, albo postawić kawę znajomemu - to spowoduje wydzielanie się endorfin. dr Mikołaj Marcela

Tymczasem, jak wynika z badań, problem z "nielubieniem swojej pracy" staje się z roku na rok coraz bardziej powszechny. - Kiedyś byliśmy szczęśliwi, gdy w ogóle dostaliśmy etat. Dziś nasze oczekiwania rosną i praca powinna je spełniać, a nie być przykrym obowiązkiem - mówił gość Czwórki.

Czytaj także:

Jak podkreślał, jeśli nie spełniamy się w naszym zawodzie, to powoduje frustrację. - Czujemy się w nim coraz gorzej, a w końcu zaczynamy nienawidzić naszego zajęcia - mówił ekspert. - Dlatego coraz częściej słyszymy o ludziach, którzy porzucają intratne kierownicze stanowiska w korporacjach i uciekają na przykład w góry, zaczynają uprawiać pole, albo zajmują się ceramiką. Są w tym szczęśliwi, a przy okazji - dzięki temu, że dobrze to robią - zarabiają na tych swoich pasjach - mówił dr Mikołaj Marcela.

Czytaj także:

Możesz robić, co chcesz, najważniejsze, by to co robisz, miało dla ciebie znaczenie dr Mikołaj Marcela

Zdaniem eksperta, pieniądze szczęścia nie dają, ale we współczesnym świecie są podstawą egzystencji. - Dlatego w wolnym czasie poszukujmy, próbujmy. Nie rzucajmy się na głęboką wodę i nie rezygnujmy od razu z dotychczasowego życia, nie trzeba robić nic na siłę. Poszukajmy pomysłu na siebie i testujmy swoje możliwości - radził dr Mikołaj Marcela.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: dr Mikołaj Marcela (doktor nauk humanistycznych, pisarz, wykładowca akademicki, filolog, filozof)

Data emisji: 21.10.2020

Godz. emisji: 14.07

Czytaj także

Praca sezonowa. Jak szukać zatrudnienia na chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 09:40
Pierwsze oferty pracy sezonowej pojawiają się już wiosną. Pracowników na kilka miesięcy poszukują przede wszystkim hotele, restauracje, punkty gastronomiczne, szczególnie te w nadmorskich i górskich kurortach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Suski: w mojej pracy najbardziej lubię różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 14:18
- Ustawowy czas zdjęć trwa dwanaście godzin, ale często trwa dłużej, nawet do czternastu jednego dnia - opowiadał Tomasz Suski, operator kamery i autor zdjęć.
rozwiń zwiń