X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Suski: w mojej pracy najbardziej lubię różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 14:18
- Ustawowy czas zdjęć trwa dwanaście godzin, ale często trwa dłużej, nawet do czternastu jednego dnia - opowiadał Tomasz Suski, operator kamery i autor zdjęć.
Audio
  • "Łączę kilka umiejętności - tworząc sekwencję ujęć myślę montażowo". Tomasz Suski o pracy operatora (Dajesz radę/Czwórka)
Na zgłoszenia do Szkoły Teledysków organizatorzy czekają do 14 kwietnia 2017 roku
Na zgłoszenia do Szkoły Teledysków organizatorzy czekają do 14 kwietnia 2017 rokuFoto: razihusin/Shutterstock.com

Na początku robiłem wszystko: byłem trochę reżyserem, uczyłem się montażu, brałem kamerę i kręciłem własne ujęcia. Zawodowo zostałem operatorem, ale pozostałe umiejętności, których nauczyłem się w szkole pomagają mi w codziennej pracy Tomasz Suski

- Filmem zająłem się już w liceum, swoje pierwsze próby nagrywając na małej kamerce pożyczonej od wujka. Tworzyliśmy z kolegami krótkie, śmieszne filmy, które wtedy traktowaliśmy bardziej jako rozrywkę niż pracę, czy formę sztuki - wspomina Tomasz Suski. - Zaczynałem w czasach, kiedy nie było YouTube'a. Montażu uczyłem się w domu, na bardzo prostych programach komputerowych. Po maturze złożyłem papiery na kilka kierunków studiów. Dostałem się m.in. do małej szkoły filmowej. Cieszę się, że się na nią zdecydowałem, bo trafiłem na ludzi, którzy zarazili mnie pasją. Odkryłem, że jest to coś, co chcę robić - opowiadał rozmówca Dominiki Klimek. 

Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazu? Jakie umiejętności trzeba łączyć, żeby stworzyć dobre ujęcie? Czym różni się praca na planie filmu dokumentalnego i fabularyzowanego? W jaki sposób razem z postępem technologicznym zmienia się praca operatora? O tym w nagraniu audycji.

kamera sztuka artysta 1200.jpg
Operator kamery. Jakub Tytus o kulisach zawodu

Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Marty Hoppe, która pojawiła się na jednym z planów zdjęciowych, żeby porozmawiać z operatorem kamery Markiem Szuttą.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Tomasz Suski (operator kamery, autor zdjęć. Pracował przy takich filmach, jak "Mundial. Gra o wszystko", "Punkt krytyczny. Energia od nowa" i serialu "Przystanek Bieszczady")

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak powstaje chleb i czy każdy może być piekarzem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:50
W programie odwiedziliśmy jedną z podwarszawskich piekarni, by sprawdzić, jak praca tamtejszych mistrzów wygląda - dosłownie - od kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być kolejarzem. Jak wygląda ten zawód od kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:56
Co roku w swojej pracy pokonują nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Stanowisk dla kolejarzy jest mnóstwo: konduktor, nadkonduktor, toromistrz, dyżurny, dróżnik -? to tylko niektóre z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapitan statku. Każdy może dowodzić na wodzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 15:50
- Pracę zaczynamy od przygotowania łodzi, sprawdzenia sprzętu, także tego ratunkowego, m.in. kamizelek ratunkowych, kół ratunkowych, cum - opowiadał kapitan Łukasz Otto, który prowadzi rejsy po Wiśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnictwo. "Zawód, który wymaga pokory"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 15:53
Zaopatruje nas w owoce, warzywa, nabiał, a czasem też w rośliny ozdobne. Zazwyczaj nie mamy kontaktu bezpośrednio z nim - po prostu idziemy na targ lub do sklepu i wybieramy co najładniejsze okazy pochodzące z jego pola. Czwórka spędziła jeden dzień w pracy… rolnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać trenerem osobistym?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 16:32
W audycji wybraliśmy się na siłownię i sprawdzaliśmy, jak w praktyce wygląda praca trenera osobistego, który może pomóc nam w dojściu do formy po zimie. 
rozwiń zwiń