Styl boho - egzotyka i twórcza swoboda w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 17:15
Tęsknimy za słońcem, barwami i egzotycznymi podróżami, możemy sobie je zapewnić w swoim własnym domu. Syl boho w mieszkaniach staje się konkurentem dla stylu hygge i staje się coraz popularniejszy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ brizmaker

lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Sformułowanie boho pochodzi od słowa bohema, co z francuskiego "la bohem" oznacza cyganerię, grupę barwnych, twórczych artystów, żyjących według swoich zasad. Styl boho wkroczył do wnętrz w latach 70. XX wieku, kiedy młode społeczeństwo hipisów zalane masowo wytwarzanym plastikiem zaczęło poszukiwać czegoś prawdziwego i oryginalnego. To zaprowadziło ich do inspiracji miejscami egzotycznymi i odległymi. Tak więc boho nawiązuje do swobody, artyzmu, szacunku do natury i różnorodnej kultury. - Jest to sprzeciw wyrażony artystyczną swobodą, filozofia życia, która zakłada odejście od ustalonych, sztywnych wzorców - mówi Monika Maleszyk, projektantka wnętrz z Mosakoncept. -Aranżacje boho są wyrazem kreatywności i wolności. Eklektyzm i łamanie sztywnych zasad oraz zdecydowany ukłon w stronę natury i różnorodności.


Posłuchaj
14:58 Czwórka/ Dajesz Radę - boho 26.03.2021.mp3 Z projektantką Moniką Maleszyk rozmawiamy o stylu boho we wnętrzach (Dajesz Radę/ Czwórka)

 

- Typowy styl boho charakteryzuje się mnogością barw i wzorów, zarówno tych geometrycznych, jak i tych z motywami etnicznymi. Styl boho sięga po inspiracje do Ameryki Południowej czy Afryki. Dość często we wnętrzach stylu boho są spotykane marokańskie arabeski czy egzotyczne rękodzieło, ale także sięgamy po inspiracje do rodzimych motywów ludowych takich jak łowickie wycinanki, czy koronki z Koniakowa - wyjaśnia projektantka. - Jest to styl zgodny z naturą, który bazuje na recyklingu, połączenie stylu vintage z nowym i mocno wyczuwalny dizajn lat 70. Plakaty pop kulturowe przeplatają się z dużą ilością roślin, w myśl zasady im więcej tym lepiej.

stół para kawa praca shutter 1200 Jacob Lund.jpg
Stół, ława i stolik. Wielofunkcyjny mebel w mieszkaniu

Czytaj także:

W myśl stylu boho do wnętrza wprowadzamy więcej natury, królują takie materiały jak juta, rattan, wiklina i duża ilość roślin. Wnętrze powinno być przytulne i widne. W klasycznym boho przeważają kolory żywe i ciepłe, ale też kolory ziemi przywołujące spalone słońcem krajobrazy Afryki, czy wielobarwne kolorowe amazońskie plemiona. Kolory takie jak turkusy, brązy, purpury. Stylu dopełniają akcesoria: kilimy, narzuty, makatki, rośliny doniczkowe, tapicerowane fotele, pufy. Wnętrza mogą wzbogacić detale z drewna egzotycznego, elementy ludowe, orientalne, rękodzieło, łapacze snów, maski, pamiątki przywiezione z podróży czy zdjęcia rodzinne.

Czytaj także:

Istnieje wiele wariacji stylu boho, możemy spotkać modern boho, scandi boho. - Jeżeli chcielibyśmy porównać styl boho z jego nowoczesną wersją modern boho, to wyłania nam się kilka subtelnych różnic - tłumaczy Monika Maleszyk. - Kolory są mniej żywe, więcej jest kolorów stonowanych, ciepła biel, lub beże, a jeśli mowa o kolorach pomarańczowych i żótłtych to tutaj zastępują je kolory miodowy, musztardowy, czy kolor rdzy.

W stylu boho chaos objawia się w wielu aspektach wnętrza, rządzi luz i niekonwencjonalne rozwiązania, a wszystko to tworzy barwną, różnokolorową i różnofakturową przestrzeń.

  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Monika Maleszyk (projektantka wnętrz, Mosakoncept)

Data emisji: 26.03.2021

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Makijaż permanentny. Kto może się poddać temu zabiegowi i jak się za to zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 18:07
Makijaż permanentny może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zawsze wyglądać perfekcyjnie, ale często nie masz czasu na wykonanie klasycznego makijażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:00
Witaminy pełnią ważną rolę w budowaniu naszej odporności i mają duży wpływ na nasz wygląd. Jeśli w organizmie jest ich niedobór - zaczynają wypadać włosy, paznokcie łamać się, a cera szarzeje.
rozwiń zwiń