Język polski. Przeczytaj przed maturą

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:20
4 maja licealistów czeka matura z polskiego. Czego w tym roku maturzyści mogą się spodziewać na egzaminie z rodzimego języka?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lincoln Beddoe

Sprawdź także
słuchanie lektura książka 1200 free
Matura 2021. Język polski - praktyczne kompendium wiedzy

"Lalka" - ulubiona lektura?

- Można przypuszczać, że na maturze pojawi się jedna z czterech lektur obowiązkowych: "Pan Tadeusz", "Dziady cz. III", "Lalka" i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - wymienia nauczycielka i korepetytorka Małgorzata Woźna. - Wyspiański był w ubiegłym roku, w 2019 roku były "Dziady", na maturze próbnej pojawił się "Pan Tadeusz", więc ja postawiłabym na Bolesława Prusa.

Posłuchaj
14:22 CZWÓRKA Dajesz rade - matura polski 29.04.2021.mp3 Matura z polskiego - czego się spodziewać? (Dajesz radę/Czwórka)

image_processing20200924-17653-cmyijj.jpg
"Lalka" - darmowy serial audio z Adamem Woronowiczem i Julią Wieniawą

Powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa pt. "Lalka" była publikowana w odcinkach w "Kurierze Codziennym" w latach 1887-1889. W formie książki została wydana w 1890 roku. Historia miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej zyskała uznanie czytelników, a "Lalka" do dziś uważana jest za najwybitniejszą powieść polskiego realizmu krytycznego. - Najwybitniejszą i najbardziej przystępną dla dzisiejszego maturzysty - zaznacza rozmówczyni Ani Hardej.

Posłuchaj także:

Dzieci nas nie słuchają, ale naśladują. Dlatego dorośli domownicy powinni czytać książki, żeby dawać dobry przykład Małgorzata Woźna

Będzie łatwiej, ale nie wszystkim

Tegoroczny egzamin dojrzałości odbędzie się w nieco innej formule i na innych zasadach. Są tacy, którzy przekonują, że będzie łatwiejsza. - Ułatwienie główne polega na tym, że maturzyści zamiast otrzymania dwóch tematów, dostaną trzy i już zostało im obiecane, że jedno z tych zagadnień nie będzie dotyczyło znajomości lektur - mówi autorka strony prostypolski.pl. - Jeśli chodzi o pytania dodatkowe, tutaj najwięcej problemów sprawia czytanie ze zrozumieniem. A właściwie to nawet samo czytanie. 

Zobacz
mózg1200.jpg
Jak podkręcić swój mózg? Ćwiczenia na koncentrację

3 maja zrób sobie wolne

Co gość Czwórki radzi tegorocznym maturzystom? - Jestem zwolenniczką pracy do samego końca - śmieje się Małgorzata Woźna. - Tym, którzy przygotowywali się sukcesywnie, ale przez całe liceum, radzę, żeby 30 kwietnia rzucili książki w kąt i na majówkę uwolnili głowy. Jednak ci, którzy czują, że muszą jeszcze podgonić, powinni skupić się na powtórkach, ale tylko do 2 maja - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Małgorzata Woźna (prostypolski.pl, absolwentka polonistyki, edytorstwa i logopedii, nauczycielka języka polskiego i korepetytorka)

Data emisji: 29.04.2021

Godz. emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co Norwid miał na myśli?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:03
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy wie(r)sz, że?" - K.K. Baczyński musiał dokonać wyboru - być albo nie być?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:00
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
rozwiń zwiń