"Czy wie(r)sz, że?" - K.K. Baczyński musiał dokonać wyboru - być albo nie być?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:00
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Natasha Breen
poezja 1200.jpg
"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę!


O Krzysztofie Kamilu Baczyńskim Jarosław Iwaszkiewicz pisał: 'Był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem". Poeta zginął bardzo młodo, w wieku 23 lat, czwartego dnia Powstania Warszawskiego. Zostawił po sobie 500 wierszy. Dziś wielu młodych zastanawia się: czy poeta powinien iść na wojnę?


Posłuchaj
06:50 czwórka stacja kultura 26.04.2021.mp3 O decyzjach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i całego Pokolenia Kolumbów opowiada Magdalena Olszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Krzysztof Kamil Baczyński po maturze podjął decyzję, że nie ucieka, że zostaje ze swoim narodem, wstępuje do konspiracji i w sposób czynny staje w obronie ojczyzny Magdalena Olszewska


- Dzisiaj pewna perspektywa jest trudna do wyobrażenia. Dziś, kiedy rozmawiamy po spektaklu z młodymi ludźmi, oni nie wyobrażają sobie pójścia na wojnę, czegoś co jest tak naprawdę bardzo blisko nas - mówi Magdaleną Olszewską, scenarzystką i reżyserką spektaklu "Baczyński Apokalipsa", prezesem fundacji "Pomysłodalnia". - W chwili wyborów naprawdę nieliczni podjęliby dziś decyzję i stanęliby do walki. Żyjemy w innych okolicznościach, dziś człowiek odrzuca myślenie o wojnie, o konflikcie, jako takim elemencie, w którym chciałby uczestniczyć.
To, co wydarzyło się w 1939 roku, gdy wybuchła wojna było zupełnie inną perspektywą, ci młodzi ludzie podjęli najważniejszą decyzję w sowim życiu - podkreśla. 

shutterstock_poezja120.jpg
"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

- My dziś możemy tych wyborów nie rozumieć - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Ci młodzi ludzie marzyli o wolnej ojczyźnie. Nie widzieli innej możliwości jak tylko obronę jej w sposób bezpośredni - podkreśla. 

Magdalena Olszewska podkreśla, że młody poeta wielokrotnie pisał o tym, jaką postawę obrońcy wolności należy przyjąć, że ta postawa ma być czytelna i jasna. - Jego życia nie można oddzielić od twórczości - zaznacza. 

Krzysztof Kamil Baczyńskiego należał do tzw. pokolenia Kolumbów, pokolenia pisarzy polskich urodzonych około roku 1920, którzy w swoją dorosłość wchodzili w momencie wybuchu II wojny światowej. To wydarzenie ukształtowało ich twórczość w największym stopniu. - Baczyński w Pomarańczarni spotyka Rudego, Alka i Zośkę (bohaterów "Kamieni na szaniec"), z nimi buduje marzenie o wolnej Polsce - mówi specjalistka. - Wiesław Budzyński poświecił kilkadziesiąt lat swego życia na rozmowy ze świadkami Powstania Warszawskiego, z ludźmi którzy znali Baczyńskiego, zbierał wszystkie te historie. On ocenia, że ten młody poeta  zostawił dorobek, który można przypisać poecie, który przeżył spokojnie całe swoje życie, nie ginąc tragicznie - dodaje. 

500 wierszy Baczyńskiego zachowało się dzięki ogromnej  determinacja matki Baczyńskiego.  - Dla mnie, jako badaczki jego życia i twórczości ważna jest jakość tej poezji, która jest kwintesencją wyrazów, sensów, znaczeń, tropów, obrazów plastycznych, muzycznych. Wszystkiego się można tam doszukać  - podkreśla rozmówczyni Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 11.39

pj

Czytaj także

Matura 2020. "Chłopi" Reymonta w wersji "na bogato"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Reymontowskie Lipce ożyły na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. To pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej nagrodzonej Noblem powieści. - W "Chłopach"odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku - przekonuje reżyser Wojciech Kościelniak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. "Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to najbardziej znany polski reportaż. Mistrzowsko napisany przez królową polskiego reportażu, Hannę Krall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:00
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
rozwiń zwiń