Szukasz wolontariatu? VolunteerSide pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:32
- Ta strona to pomost pomiędzy przyszłymi wolontariuszami i organizacjami, które ich poszukują - mówi Julia Kowalik koordynator VolunteerSide. - Strona jest przeznaczona dla osób, które nie wiedzą, gdzie i jak zacząć swoją przygodę z wolontariatem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

Julia Kowalik wraz ze znajomymi stworzyła VolunteerSide, dzięki stronie mają szansę spotkać się ci, którzy organizują pomoc, i ci, którzy chcą pomagać. Według gościa audycji nasza chęć niesienia pomocy po pandemii znacznie wzrosła, a i obszarów, w których można pomagać, przybywa. 

- Obecnie oferty wolontariatu są przeróżne, począwszy od opieki nad zwierzętami, przez działania na rzecz ochrony środowiska, po pomoc seniorom - opowiada gość Czwórki. - Staramy się, żeby ogłoszenia były zróżnicowane i ciekawe dla jak największej liczby osób. Wszystko po pandemii zaczyna się otwierać i jesteśmy spragnieni wszelkich spotkań i podejmowania działań.


Posłuchaj
13:21 Czwórka/Dajesz Radę - wolontariusze 21.07. 2021.mp3 Z Julią Kowalik koordynator VolunteerSide rozmawiamy o wolontariacie (Dajesz Radę/Czwórka)

Niektórzy boją się, że mogą nie udźwignąć wolontariatu, bo przy pomocy naprawdę potrzebującym i cierpiącym trzeba wykazać się dużą wrażliwością, empatią, ale również odpornością i siłą. Jednak jak przekonuje gość audycji wolontariat niekoniecznie musi kojarzyć się z czymś smutnym. Można znaleźć obszary wolontariatów o tematyce bardziej uniwersalnej, niekoniecznie kojarzącej się z cierpieniem. Do takich wolontariatów może zgłosić się praktycznie każdy, bo są "przyjemne" wolontariaty, które również pomagają.


Dzieci Afryka Pomooc Humanitarna UNICEF  1200  shutter Valeriya Anufriyeva.jpg
Żadne dziecko nie jest za daleko, żeby mu pomóc

Czytaj także:

- Najbardziej poszukiwane są wolontariaty, dzięki którym można poznać nowe osoby, nowe środowisko, przebywać w nowych miejscach - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Ten rok, gdy byliśmy zamknięci w domach, sprawił, że jednak chcemy się otworzyć na świat. Aktualnie największą popularnością cieszą się wakacyjne wolontariaty w innych miastach.


Facebook/ VolunteerSide

Dzięki wolontariatom młodzi ludzie mogą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia, zgłaszają się jednak również z chęci pomagania. - Z czasem budzi się w nas empatia dla innych. Nie chcemy tylko patrzeć na siebie i swoje problemy, ale otwieramy się na świat - tłumaczy gość audycji. - Dzięki temu uświadamiamy sobie, że nie mamy najgorzej i możemy zaoferować coś światu od nas.

Przez pandemię rozpowszechniła się nowa forma e-wolontariatu, dzięki której możemy pomagać również w innym mieście w Polsce niż nasze miejsce zamieszkania. Żeby znaleźć wolontariuszy albo samemu nim zostać, wystarczy wysłać formularz lub maila z propozycją współpracy do VolunteerSide.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Julia Kowalik (koordynator VolunteerSide)

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 14.08

aw

Czytaj także

"MigaMY" - czyli jak rozmawiać z Głuchym?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 17:00
W naszym otoczeniu często nie zwracamy uwagi na tę społeczność. Mijamy ich, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Warto dowiedzieć się, jak kontaktować się z osobami niesłyszącymi, nawet nie znając języka migowego. W tym ma pomóc projekt "migaMY".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Im starsi, tym bardziej odizolowani. W walce z pandemią samotności

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 23:07
Pandemia COVID-19 spotęgowała pandemię samotności, która dotyka coraz więcej osób i to nie tylko starszych. Zanikają też relacje międzypokoleniowe. 
rozwiń zwiń