Elektromobilność, cyberbezpieczeństwo czy moda? Wciąż możesz wybrać studia dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:00
Trwa dodatkowa rekrutacja na polskich uczelniach. Wolnymi miejscami dla studentów kusi wiele uczelni, nie tylko prywatnych. 
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.Foto: Harbucks/shutterstock.com
shutterstock_ okręt statek tankowiec free 1200.jpg
Uczelnie morskie - jak się dostać i czego się spodziewać?

Ci, którzy wcześniej nie zdecydowali się na żaden kierunek albo niedawno poprawiali maturę wciąż mają szansę rozpocząć studia w październiku.


Posłuchaj
17:13 czwórka strefa studenta 07.09.2021.mp3 Uczelnie kuszą studentów nowoczesnymi kierunkami (Strefa studenta/Czwórka)

Weronika Puszkar z wielu kierunków, które wciąż mają wolne miejsca i zapraszają na nie studentów wybrała te nowoczesne, kuszące wieloma szansami. 

Profesor Mateusz Dybkowski z Politechniki Wrocławskiej zaprasza na kierunek: elektromobilność na Wydziale Elektrycznym. - To kierunek zorganizowany we współpracy z Wydziałem Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Nie zabraknie tam przedmiotów związanych z  elektorotechniką i elektroniką, aż po wykłady, laboratoria, seminaria związane z napędami pojazdów elektrycznych, sztuczną inteligencją - wymienia. 

Studenci tego kierunku w toku studiów będą mogli zapoznać się z pojazdami i maszynami elektrycznymi; pojazdami osobowymi, tramwajami, pociągami, a także wózkami inwalidzkimi, rowerami czy hulajnogami. - Poznają wszystko, co jest na rynku dostępne i z czego korzysta też przemysł. Mamy podpisane odpowiednie umowy z partnerami przemysłowymi. Zależy nam na tym, żeby na tym kierunku było jak najwięcej zajęć organizowanych przez praktyków z różnych zakładów przemysłowych związanych z elektromobilnością. Chcemy, by studenci już od samego początku mieli styczność z osobami, które zajmują się tą tematyką - opowiada profesor. 

Przedstawiciel uczelni zdradza, że perspektywy dla absolwentów kierunku elekromobilność są bardzo szerokie. - Dziś każdy zakład przemysłowy korzysta z tego typu rozwiązań - podkreśla. - Po ukończeniu tego kierunku można też projektować tego typu pojazdy - dodaje. 

Sprawdź także:

Ciekawą propozycję dla abiturientów ma również Politechnika Łódzka. Kierunek włókiennictwo i przemysł mody to szansa i dla osób marzących o tym by projektować modę i tych, którzy znają szersze zastosowanie włókiennictwa. 

- To jest kierunek unikatowy w skali kraju, nie ma drugiego takiego w Polsce - mówi profesor Monika Malinowska-Olszowy. - Uzyskane umiejętności w zakresie wzorniczego i technologicznego projektowania tekstyliów wykorzystywane są nie tylko w przemyśle odzieżowym. To ogrom wiedzy wykorzystywany też w innych dziedzinach jak: medycyna, sport, transport. Takich specjalistów tu kształcimy. To idealny kierunek do znalezienia pracy - dodaje. 

Projektowanie mody, strojów codziennych to tylko jedna z możliwości, które czekają na absolwentów tego kierunku. - Ktoś też musi projektować kombinezony dla astronautów, ale też opatrunki. Włókna są wszędzie: w drodze, po której jedziemy, w samolotach są włókna węglowe - wymienia gość Weroniki Puszkar. 

Studia na Politechnice Łódzkiej w swoim programie mają matematykę, fizykę czy chemię, ale też nanotechnologię, biotechnologię czy projektowanie w 3D. - Na tym kierunku można wybrać jedną z trzech specjalizacji: odzież, projektowanie lub inteligentne tekstylia. Ta ostatnia to połączenie włókiennictwa z elektroniką. Przykładem zastosowania tych rozwiązań w praktyce jest np. ładowarka tekstylna wszyta w mankiet koszuli lub skarpetki mierzące temperaturę - zdradza profesor. 

Włókiennictwo chętnie wykorzystuje zdobycze elektroniki. Ale elektronika ma też swoją ciemną stronę. Coraz więcej słyszymy o cyberatakach. By nie brakowało nam specjalistów do ochrony przed takimi atakami m.in. Instytut Informatyki AGH w Krakowie zaprasza na studia na kierunku cyberbezpieczeństwo. 

Sprawdź także:

- Na tym kierunku studenci zajmują się m.in. projektowanie inteligentnych systemów zabezpieczających, bezpieczeństwem sieciowym. Szerokim tematem, który dotyka wszystkich nas jest sztuczna inteligencja, tego tematu też dotykamy na zajęciach - zdradza profesor dr hab. inżynier Aleksander Byrski zastępca kierownika Instytutu Informatyki AGH. - Uczymy wykrywania ataków hakerskich np. przez monitorowanie aktywności użytkownika. Kształcimy tzw. etycznych hakerów. W porozumieniu z firmami testujemy nielegalne techniki, by uczyć jak im zapobiegać, jak je wykrywać - dodaje. 

Absolwenci cyberbezpieczeństwa to informatycy o dobrze określonej specjalizacji, ale możliwości zatrudnienia mają bardzo szerokie. - Nasi studenci wcześnie zaczynają pracę, korzystają ze staży, zatrudniani są na korzystnych warunkach finansowych - zachwala. 

***

Audycja: "Strefa studenta"

Prowadząca: Weronika Puszkar

Data emisji: 07.09.2021 

Godzina emisji: 14.10

pj 

Czytaj także

Czas ruszyć po stypendia - przede wszystkim do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:08
Uczniowie, studenci, artyści… młodzi, ambitni, zdolni, niezamożni – każdy może starać się o stypendium i to nie tylko na swojej uczelni czy w szkole. W Polsce działa 700 programów stypendialnych - przodują w nich samorządy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wkrótce zaczyna się rok akademicki. Jak wybrać mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 17:10
Studenci szukają właśnie dla siebie lokum przed nowym rokiem akademickim. Sprawdzamy, na co powinni zwrócić uwagę, wybierając najlepsze wnętrze dla siebie.
rozwiń zwiń