Ucz się, jak chcesz, ale w prawidłowej pozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:00
Na leżąco, na siedząco, a może chodząc? Każdy ma swoje ulubione metody na zapamiętywanie nowego materiału, ale jaka pozycja będzie dobra dla naszego zdrowia?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes
kobieta zadowolona uśmiech praca z pasją shutter_Rido 1200 .jpg
Ciało żyje - nie muszę być idealna

- Każda pozycja do nauki jest dobra, każda, w której jest nam wygodnie, a do tego jest prawidłowa - mówi Ewelina Laskowska, fizjoterapeutka. - Jeśli leżymy na brzuchu, to musimy wiedzieć jak, jeśli siedzimy, to nie podparci, skrzywieni, nie z nogą na nogę - wymienia. 


Posłuchaj
12:01 czwórka dajesz radę 08.09.2021.mp3 Jaka pozycja do nauki jest najzdrowsza? (Dajesz radę/Czwórka)

Fizjoterapeutka radzi, by podczas nauki unikać leżenia na jednym boku. - Jeśli leżymy, leżmy na brzuchu, podłóżmy coś pod miednicę. Książka powinna być położona troszkę wyżej, by głowa też nie była opuszczona, zadbajmy o odcinek szyjny kręgosłupa. Nie wybierajmy tej pozycji na kilka godzin nauki. Zmieniajmy ją - dodaje. 

Wiele osób wybiera do nauki pozycję półleżącą. - Tu trzeba zwrócić uwagę na dobre podparcie kręgosłupa i głowy. Książka powinna się znaleźć na wysokości oczu, a nie na kolanach, żeby głowa znów nie była za bardzo opuszczona - tłumaczy gość Czwórki. - Unikajmy pozycji niesymetrycznych - noga na nogę, noga pod pupą, jedna noga przytulona. To są najgorsze pozycje do siedzenia bez względu na wiek - podkreśla. Najlepiej jednak pracować przy biurku - dodaje. 

Czytaj także:

Nie bez znaczenia dla naszego ciała jest krzesło i biurko, przy którym się uczymy. - Należy zadbać o odpowiednią wysokość i biurka, i krzesła. A odpowiednia wysokość tych mebli to taka, gdy siedząc, mamy kąt 90 stopni w stawach biodrowych i kolanowych, gdy łokcie kładziemy na stole, to tam też jest 90 stopni. To optymalna pozycja do siedzenia - wyjaśnia fizjoterapeutka. - Ja polecam wysoki zagłówek w krześle. Pomocne, choć niekonieczne, są także podpórki na ręce - dodaje. 

Na rynku pojawiają się też "zamienniki" krzeseł: klęczniki czy piłki. - Niestety klęczniki powodują nacisk na okolice rzepki i prędzej czy później pojawią się dolegliwości bólowe kolan - mówi gość Marty Hoppe. - Klęcznik zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa, ale jednak mocno obciąża kolana. Piłka jest fajną alternatywą dla krzesła, ale raczej nie na stałe, może na jakiś wycinek naszej nauki - wyjaśnia. 

Gdy dużo pracujemy przy biurku, gdy nauka wypełnia nam dużo czasu, powinniśmy pamiętać o przerwach, które są istotne i dla naszego ciała, i dla umysłu. - Najczęstszą dolegliwością, na którą skarżą się pracujący przy biurku, jest ból karku, a także bóle odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa - mówi fizjoterapeutka. - Co pół godziny, co godzinę róbmy przerwę, spacer po pokoju, popatrzmy za okno, zróbmy proste ćwiczenie. Przede wszystkim wyciągnijmy, rozciągnijmy ciało. 

Ewelina Laskowska nie odradza też nauki na ławce w parku czy w wannie. - Jeśli robimy to okazjonalnie, krótko, to jest to OK - mówi. - Dbajmy o prawidłową pozycję. Przy każdej nauce, gdy poczujemy ból, który nie chce przejść, udajmy się do specjalisty, im szybciej zadziałamy, tym okres powrotu do zdrowia będzie krótszy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewelina Laskowska (fizjoterapeutka, Centrum Rehabilitacji "Pod dębami" w Halinowie) 

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Czas ruszyć po stypendia - przede wszystkim do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:08
Uczniowie, studenci, artyści… młodzi, ambitni, zdolni, niezamożni – każdy może starać się o stypendium i to nie tylko na swojej uczelni czy w szkole. W Polsce działa 700 programów stypendialnych - przodują w nich samorządy. 
rozwiń zwiń