Cytologia - badanie, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:30
- Rak szyjki macicy zbiera dość duże żniwo, bo rocznie zapada na tę chorobę nawet 4 tys. kobiet - mówi Mariusz Bidziński, ekspert Narodowego Instytutu Onkologii. - Mówimy tutaj o statystykach dotyczących zaawansowanego stadium choroby. Te liczby mogłyby być niższe, gdyby kobiety korzystały z badań wczesnego wykrywania raka, do których należy m.in. cytologia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: javi_indy / Shutterstock
lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Nowotwory. Kiedy usłyszysz diagnozę - co robić?

Jak mówi ekspert, wykryte we wczesnej fazie nowotwory można leczyć bardzo skutecznie i nie radykalnie. Dlatego badania profilaktyczne są tak ważne w zapobieganiu rozwoju choroby. - Profilaktyka jest dzisiaj bardzo skuteczną bronią. Biorąc pod uwagę fakt, że nowotwór rozwija się ok. 10 lat, to regularnie badając się, mamy dużo czasu, by nadzorować ten proces - tłumaczy lekarz. - Dzięki temu można uniknąć problemów. Każdej kobiecie w wieku 25-59 lat, w systemie publicznej ochrony zdrowia, przysługuje bezpłatna cytologia raz na trzy lata. 


Posłuchaj
16:51 Czwórka/dajesz radę - rak szyjki macicy 27.10. 2021.mp3 Prof. Mariusz Bidziński, ekspert Narodowego Instytutu Onkologii, mówi o profilaktyce w walce z rakiem szyjki macicy (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Niestety prawie 40 proc. kobiet nie korzysta z badań profilaktycznych, co często wynika z lęku. Jak podkreśla prof. Mariusz Bidziński, dlatego tak ważną sprawą jest edukacja. - System musi być tak dopracowany, żeby ten strach przezwyciężyć. Wielu z nas boi się słowa "rak". Jednak mamy wielu pacjentów, którzy  po wykryciu choroby na wczesnym jej etapie, wracają do pełnego zdrowia - tłumaczy. - Normalnie funkcjonują zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Warto o nie zadbać również w innych obszarach zdrowia, takich jak układ krążenia, choroby metaboliczne, czy cukrzyca. 

Na początkowym etapie rozwoju raka szyjki macicy, objawy są subtelne i czasem niezauważalne. Dopiero w zaawansowanym stadium pacjentki mogą skarżyć się na bóle i inne dolegliwości. Dzięki cytologii, która jest bezbolesnym badaniem, można rozpoznać nowotwór we wczesnej fazie i wdrożyć nieinwazyjne leczenie. 

Czytaj także:


rak piersi różowa wstążka kobieta zdrowie shutter 1200 siam.pukkato.jpg
Różowy październik. Badajmy się, bo rak nie wybiera

Istnieją również inne metody diagnostyki raka, do których należą metody molekularne. - Te badania są skuteczniejsze od cytologii, bo ich trafność wynosi prawie 95 proc. Są to metody o dużo większej możliwości wykrywania zmian - tłumaczy gość audycji. - Mamy teraz kilkanaście typów wirusów HPV, tzw. wysoko onkogennych, czyli tych, które mogą wywoływać zmiany przednowotworowe w obszarze szyjki macicy. Wszystkie one mogą być badane za pomocą metod molekularnych. Jest to tzw. cytologia na podłożu płynnym.

Czytaj także:

Jak radzi lekarz, dla swojego spokoju, kobiety powinny poddawać się badaniom raz na trzy lata. Ze względu na większą skłonność do infekcji wirusowej, raz do roku powinny je wykonywać pacjentki, które mają obniżoną odporność np. po przeszczepach i przyjmujące leki immunosupresyjne. Im wcześniej wykryte zostaną zmiany, tym większa jest szansa na łagodny przebieg choroby.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Kampania społeczna "Planuję długie życie" realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: prof. Mariusz Bidziński (ginekolog onkolog, ekspert Narodowego Instytutu Onkologii)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 14.15

aw


Zobacz więcej na temat: Czwórka onkologia

Czytaj także

Rak prostaty - najbardziej bagatelizowany nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:40
Jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o nowotwory u mężczyzn. Co roku u ponad 16 tysięcy Polaków diagnozuje się raka prostaty, ponad 5 tysięcy osób z powodu tej choroby umiera. Lekarze apelują o regulane badanie się, bo w w Polsce 30 proc. przypadków wykrywa się w stadium zaawansowanym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak głowy i szyi - nowotwór, o którym wiemy mniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:39
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - O tych nowotworach mówi się mało, choć stanowią około 5 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych - mówi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym, kierownik projektu "Nie trać głowy - profilaktyka nowotworów głowy i szyi" Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 
rozwiń zwiń