"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Konkurs o tragicznej karcie historii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 18:56
Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940", którego współorganizatorem i patronem jest Polskie Radio, odbywa się już po raz trzeci. Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polski można zgłaszać do 11 marca. 
Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej stoi m.in. w USA
Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej stoi m.in. w USAFoto: Evan El-Amin/Shutterstock

- Pisałam o błędach erystycznych, zawartych w rosyjskich tekstach, głoszących kłamstwo katyńskie - wspominała Julia Pikul, uczennica z Pyskowic, która zajęła III miejsce w kategorii literackiej o "Współczesnym wymiarze kłamstwa katyńskiego". - Jednym z przykładów jest "technika machania flagą", czyli odwoływanie się do patriotyzmu odbiorców - tłumaczyła gość Czwórki.

Jak opowiadała, wiele źródeł i prac, z których warto korzystać, dostępnych  jest w internecie. - Ja pracowałam także na wierszach, m.in. Cypriana Kamila Norwida i Zbigniewa Herberta - wspominała Julia Pikul. Jak tłumaczyła, choć wcześniej interesowała się historią, dzięki konkursowi bardzo poszerzyła swoją dotychczasową wiedzę. - Między innymi na temat samych błędów erystycznych, o których wcześniej nie miałam pojęcia - opowiadała gość Czwórki. Dziś jej praca dostępna jest w sieci - jak opowiadała Julia Pikul - m.in. na stronach sejmowych.

Finalistami poprzednich odsłon konkursu są także Ilona Woś, uczennica z Leżajska, która zajęła I miejsce w kategorii literackiej "Współczesnym wymiarze kłamstwa katyńskiego" i pisała o postaci Janki Lewandowskiej, a także Łukasz Celniak, uczeń z Kalisza, który zajął II miejsce. - To nie była do końca biograficzna praca, bo o tej postaci jest bardzo niewiele źródeł - opowiadała o swoich badaniach Ilona Woś w rozmowie z Czwórką. - Przez większość czasu była ukrywana, a mnie interesował czas od jej aresztowania, po śmierć, a potem ekshumację i pochowanie - tłumaczyła gość Czwórki. - To bardzo silna kobieca postać, jakich mało w historii Polski, a jej historia była niezwykle interesująca - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE Kłamstwo katyńskie - jak przetrwało pół wieku? <<<

Bohaterem pracy Łukasza Celniaka był patron jego szkoły, gen. Mieczysław Makary Smorawiński, zabity 9 kwietnia 1940 roku w lesie katyńskim. - Sam pochodzę z Kalisza, więc inspiracją stała się dla mnie w naturalny sposób historia mojej szkoły, a także nauczyciele, w tym oczywiście mój mentor, który pomagał mi w zdobywaniu informacji - wspominał gość Czwórki. - Dodatkowo w sali, w której najczęściej mamy zajęcia, stworzono piękną izbę pamięci, znajdują się tam zdjęcia osób, które straciły w Katyniu życie - opowiadał.

Jak podkreślał, choć wiele źródeł znaleźć można dziś w internecie, warto sięgać po książki, spędzać czas w bibliotece, która jest skarbnicą wiedzy. - Moim zdaniem wystarczy chcieć - tłumaczył Łukasz Celniak. - Pracę starałem się pisać jak najbardziej samodzielnie, choć nauczyciele oczywiście starali się pokazywać mi właściwy kierunek - wspominał. Zaś mentorem Ilony Woś był jej dziadek. - Postać Janki Lewandowskiej znalazłam w jednej z gazet, które od niego dostałam. Starałam się w swojej pracy zawrzeć jak najwięcej informacji o tym, jaka była Janka, pokazać prywatną stronę tej kobiety - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny Polskiego Radia "Katyń" <<<

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych. Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polski można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawcą konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Ilona Woś, Łukasz Celniak, Julia Pikul (uczniowie)

Data emisji: 25.01.2022

Godz. emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Patrick Ney: poprzez moje filmy opowiadam światu o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 16:49
Patrick Ney, dziennikarz filmowiec i bloger, to Brytyjczyk, mieszkający na stałe w Polsce. Zakochał się w naszym kraju, i dziś tworzy filmy, by promować Polskę poza jej granicami, głównie w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń