Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
Audio
  • O rocznicy katastrofy smoleńskiej i unikatowym wydawnictwie Polskiego Radia opowiada Agnieszka Kamińska (Stacja Kultura/Czwórka)
Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego Radia
Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego RadiaFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

kaczyński lech i maria 1200x660.jpg
Ci, których już nie ma. Wspominamy ofiary katastrofy 10 kwietnia

10 kwietnia 2020 roku mija dziesięć lat od katastrofy smoleńskiej. Jak tłumaczyła Agnieszka Kamińska, prezes zarządu Polskiego Radia i redaktor naczelna Polskiego Radia, ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż w latach poprzednich, głównie ze względu na brak możliwości fizycznego jednoczenia się na warszawskim Placu Piłsudskiego, czy choćby na cmentarzach. Jednak, jak podkreślała, ten dzień jest dla Polaków bardzo ważny. Na antenie Czwórki wspominała chwilę, gdy sama dowiedziała się o katastrofie. Radziła też słuchaczom, którzy być może jej nie pamiętają, jak wspominać tych, którzy wówczas odeszli, a którzy byli ważni dla Polski. - Myślę, że przede wszystkim warto mówić o tym, co zrobili dla Polski i dla tego, jacy jesteśmy dzisiaj - mówiła prezes.

ZOBACZ TAKŻE O. Józef Joniec - wspominamy ofiary katastrofy smoleńskiej >>>


ALBUM SMOLENSK 1200.jpg
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Polskie Radio wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" oraz "Smoleńsk - ostatnia misja". - Przede wszystkim historia, pamięć, patriotyzm, a także wolność i niepodległość - to słowa klucze do zrozumienia przesłania Lecha Kaczyńskiego. Droga życiowa prezydenta wskazuje, że zarówno w publicznej działalności jak i w sferze prywatnej przyświecały mu dwie naczelne wartości: wolności obywatelskie, a także niepodległe, silne państwo. Ta niepodległość jest chyba kluczem do działalności prezydenta - tłumaczyła prezes. Jak podkreślała część nagrań poświęcona została także Pierwszej Damie Marii Kaczyńskiej. - Wyłania się z nich obraz postaci pełnej ciepła, skromnej, Pierwszej Damy, ale także żony i matki - tłumaczyła prezes.

ZOBACZ TAKŻE - SERWIS SPECJALNY Wspomnienia, sylwetki ofiar katastrofy smoleńskiej >>>

Materiały wydane na albumach Polskiego Radia ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną, stanowiąc edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci. W hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej, o godzinie 8.41, na wszystkich antenach Polskiego Radia zostały odczytane nazwiska 96 ofiar tej tragedii. Po godz. 16.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert muzyki symfonicznej. ZOBACZ WIĘCEJ >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Kamińska (prezes zarządu Polskiego Radia i redaktor naczelna Polskiego Radia)

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 10.40

kd/kul

Czytaj także

Rodzeństwa sławnych Polaków. Czy Boznańskie się kłóciły?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:39
"W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków" to książka o ludziach, o których pamięć została przykryta blaskiem ich rodzeństwa. Jak układały się relacje braci Mickiewiczów? Czy Franciszek Matejko zazdrościł bratu sławy i talentu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moja żona tramwajarka". Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:52
- Mąż głównej bohaterki pisał opowieść o niej dwa lata. Tu historia prywatna, dla której wielka polityka stanowi wyłącznie tło - mówi Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie". Polecamy książki.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:36
"Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie" Alexandry Richie to, jak podkreśla Kinga Michalska, "świetnie udokumentowane, nie obciążone emocjonalnie, spojrzenie z zewnątrz" na trudną historię Polski. 
rozwiń zwiń