Chcesz oglądać ptaki i zwierzęta? Obserwuj je przez kamerkę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:30
Wraz z wiosną przyroda budzi się do życia, a z nią do gniazd wracają różne gatunki ptaków. Wiosna to też wśród ptaków i zwierząt sezon godowy i rozrodczy. Sprawdzamy, jak podpatrywać ich codzienność. 
Bociany w gnieździe
Bociany w gnieździeFoto: shutterstock/Steve Photography

- Zwierzęta zawsze fascynowały ludzi, a obserwowanie ich daje nam dużo radości. To dlatego, że obcowanie ze zwierzętami i przyrodą ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Czujemy się lepiej i uspokajamy się - mówi Adam Zbyryt z Uniwersytetu w Białymstoku. - Zwierzęta zawsze były nam bliskie i możliwość obserwowania ich zachowań i tego, co u nich się dzieje, jest dla nas interesująca.

Między innymi dlatego naukowcy, entuzjaści i amatorzy instalują w pobliżu ptasich i zwierzęcych pieleszy kamery, z których obraz mamy okazję oglądać w sieci. 

Obserwacja dzięki nowym technologiom

Dzięki nowoczesnym technologiom obserwacja ptaków i dzikich zwierząt jest ułatwiona. Coraz częściej korzystamy z kamerek, które pokazują nam, co dzieje się w gniazdach i legowiskach. Jak twierdzi gość audycji, jest to dużo lepsze rozwiązanie niż obserwacje w naturze. - Uważam, że to bardzo dobry kierunek. Wiosną podglądamy zwierzęta w intymnym i kluczowym dla nich czasie. Obserwowanie ich w sposób bezpośredni jest bardzo inwazyjne - tłumaczy. - Dzięki kamerkom możemy śledzić ich życie, nie szkodząc im. To także pozwala na dowiadywanie się o wielu ciekawych aspektach ich życia w sposób dyskretny i mało inwazyjny, a zwierzęta czują się swobodnie.

Jak twierdzi gość audycji, potrzeba obserwowania przyrody i zwierząt bardzo się rozwinęła podczas pandemii COVID-19. Kiedy zostaliśmy zamknięci w domach, zaczęliśmy interesować się przyrodą i szukać o niej informacji. Wtedy też atrakcyjność i oglądalność dzikich ptaków i zwierząt przez kamery internetowe bardzo wzrosły.

Bieliki z trójką piskląt w gnieździe w Borach Tucholskich [TRANSMISJA WIDEO]

Źr. YouTube/Bielik Online Bory Tucholskie / White-tailed Eagle Online Tucholskie Forest


Kamerka przez 24 godziny

- Kamery dają nam możliwość obserwowania zwierząt 24 godziny na dobę. Dzięki temu i bacznym obserwatorom współpracującym z naukowcami możemy się dowiedzieć o nowych i dotąd nieznanych faktach z życia i zachowań ptaków i zwierząt - mówi Adam Zbyryt. - Ochotnicy, wolontariusze zbierają takie dane i przekazują je badaczom.

Najczęściej obserwowane w Polsce są bociany białe, ptaki drapieżne, ale także zwierzęta w zoo. A jak skonstruować własny podgląd? Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup gotowej budki z kamerą. - W sklepach internetowych można znaleźć wiele gotowych rozwiązań, które pozwalają nam w bezpieczny sposób obserwować życie i intymne zachowania ptaków, ale także innych zwierząt, które mogą się w takiej budce rozgościć - tłumaczy rozmówca Kacpra Kowalczyka. - Ważne jest jednak miejsce, w którym ją umieścimy. Ptaki i zwierzęta oceniają miejsce na swoje gniazda i legowiska. Sprawdzają, jak dużo jest wokół zasobów do jedzenia, jakie jest zagrożenie, i w ten sposób podejmują decyzję o wyborze miejsca.


Posłuchaj
13:32 Czwórka/dajesz rade - zwierzęta 25.04.2022.mp3 O obserwacji ptaków i zwierząt opowiada Adam Zbyryt z Uniwersytetu w Białymstoku (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Czy konstrukcja przeszkadza?

Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, czy nasza budka zostanie wybrana. Jednak gdy już ptak założy w niej gniazdo, możemy być pewni, że kamera mu nie będzie przeszkadzać.

Inną kwestią są konstrukcje kamer instalowanych przy gniazdach bocianich czy innych dużych ptaków. Jak zapewnia specjalista, nie wpływa to na komfort ich życia, proces rozmnażania i wychowywania młodych. - Jest to bezpieczne rozwiązanie, nawet jeżeli chodzi o rzadsze, dużo bardziej płochliwe i bardziej skryte gatunki ptaków, takie jak bociany czarne, orliki krzykliwe czy rybołowy - tłumaczy. - Kamery instaluje się jeszcze przed przylotem ptaków, żeby nie płoszyć ich obecnością człowieka. Na początku są zaskoczone i zaciekawione sprzętem. Jednak z czasem, gdy okazuje się, że konstrukcja im nie zagraża, przyzwyczajają się.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Adam Zbyryt (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 14.24

aw

Czytaj także

Latające maluchy: papużki, kanarki i amadyny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 17:40
Papużki, kanarki i amadyny - zanim zdecydujesz się na przyjęcie ptaka pod swój dach, warto poznać ich gatunki i wymagania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opiekować się królikiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 15:00
W wielkanocnej symbolice dużo mówi się o zajączkach i króliczkach. W "Dajesz radę" sprawdziliśmy, co zrobić, by królik dobrze czuł się u nas w domu, nie tylko w Wielkanoc. 
rozwiń zwiń