Wakacyjna cyber-higiena. "Zrób to dla swojego zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 14:15
- Jednym ze sposobów na "odstawienie" smartfona jest zmiana kolorystyki wyświetlacza na czarno-białą. Wówczas nasz telefon przestanie być dla nas tak atrakcyjny - mówiła Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa.
Wakacje to doskonały moment by choć na kilka chwil wyłączyć telefon
Wakacje to doskonały moment by choć na kilka chwil wyłączyć telefonFoto: frantic00/Shutterstock

Smartfony towarzyszą nam w pracy, na uczelni, w szkole i wydaje się, że podstawowa ich funkcja, czyli możliwość telefonicznego kontaktu, nie jest już najważniejsza. Królują gry online, krótkie filmiki - tzw. shorty, serwisy społecznościowe. - To złodzieje naszego czasu - przekonywała Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa.

Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski zarówno w grupie nastolatków, jak i młodych dorosłych wzrósł odsetek wysoko "sfomowanych". Są to osoby, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych. FOMO to zjawisko opisywane jako nieustanna chęć do bycia na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami, które pojawiają się w sieci i z obawą, że coś może nam umknąć. - Korzystając z telefonu czy komputera zbyt długo tracimy kontakt z rzeczywistością, możemy mieć problemy ze snem. Jeśli gramy w "prawdziwe" planszówki te objawy znikają - podkreślała gość Czwórki.

Wakacje i urlop wydają się najlepszym momentem na to, by się od telefonu "odłączyć" i przeprowadzić cyfrowy detoks. Jak tłumaczyła gość Czwórki, najważniejsza jest profilaktyka. - Jest ona skuteczna w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych. Jeśli mamy w ręku telefon, powinniśmy go przytrzymać na poziomie oczu, w sprzedaży są specjalne podkładki pod myszkę, a także na przykład podstawki pod stopy, które pozwolą nam utrzymać biodra we właściwej pozycji podczas godzin spędzonych przed komputerem - wyliczała Joanna Wziątek. 

Posłuchaj
10:51 czwórka smartfony 2022_07_13 14_03_33_PR4_Dajesz_rade.mp3 O tym, jak uniezależnić się od smartfona mówi Joanna Wziątek (Dajesz radę/Czwórka) 

Jak podkreślała, warto na co dzień "pozbyć się" telefonu z rąk. - Nasz mózg przyzwyczaja się do wszystkich powiadomień, które otrzymujemy, ale jest możliwość, by je wyłączyć - mówiła. - Paradoksalnie, powstają też aplikacje, dzięki którym możemy ograniczać czas spędzamy z telefonem. Niektóre oczekują od nas wpisania skomplikowanego ciągu znaków, by dostać dostęp do internetu, inne blokują nam sieć po upływie określonego czasu, a kolejne usuwają kolory pozostawiając nam tylko biel i czerń, co sprawia, że używanie niektórych funkcji smartfona staje się mniej atrakcyjne - wyliczała. - Można także przez określony czas w tygodniu celowo używać telefonu wyłącznie do dzwonienia.  

Warto też zastanowić się, czemu sięgamy po swojego smartfona, w jakich sytuacjach to robimy i co nam to daje. Naukowcy podpowiadają, że zamiast zaglądania do komórki, możemy zadbać o relacje, bo to one w dużej mierze podnoszą komfort naszego życia. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Smartfony. Czy jest ich w naszym życiu za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:19
Według ostatnich badań CBOS, rośnie nasza świadomość nadużywania smartfonów. 59 procent badanych już stara się ograniczyć czas spędzany przy tych urządzeniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy smartfon? Zanim kupisz - zresetuj stary

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:50
Jak często wymieniamy smartfona i kiedy powinniśmy to robić? Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 9 na 10 osób uważa, że kupowanie najnowszego smartfona jest bez sensu. Sprawdzamy, co się zmieniło w podejściu do wymiany naszego urządzenia mobilnego.
rozwiń zwiń