Koniec instahejtu? Serwis chce blokować komentarze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:03
Instagram chce blokować negatywne komentarze. Serwis testuje nowe - oparte na sztucznej inteligencji - funkcjonalności, które mają pomóc w walce z cyberprzemocą i internetowym hejtem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?

Jedną z planowanych zmian ma być ukrywanie przed użytkownikami negatywnych czy potencjalnie obraźliwych komentarzy umieszczonych pod zdjęciami. Użytkownicy będą mogli je zobaczyć dopiero po kliknięciu odpowiedniego przycisku. Drugą opcją ma być informowanie autorów takich komentarzy, że mogą one być obraźliwe.

Posłuchaj
03:37 2020_10_19-08-34-40_PR4 hejt.mp3 Walka Instagrama z internetowym hejtem będzie skuteczna? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

5G technologie 1200
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

O jakie posty i komentarze chodzi? - Wszystko oczywiście zależy od skali przewinienia i częstotliwości, z jaką autor publikuje swoje wpisy, ale będą to m.in. groźby karalne pod czyimś adresem, obraźliwe komentarze dotyczące mniejszości, czy po prostu sformułowania zawierające wulgaryzmy - wymieniał Janusz Kamiński, ekspert ds. nowych technologii i social mediów.

Czytaj także:

W ukrywaniu pomóc ma automat opierający się na sztucznej inteligencji, która wyłapywać ma m.in. słowa-klucze. - Sądzimy, że w internecie wszystko nam wolno, ale oczywiście tak nie jest. To, że mamy wrażenie, że nas nikt nie widzi, i nie mamy bezpośredniego kontaktu z odbiorcą naszych słów i postów, nie oznacza, że jesteśmy anonimowi - tłumaczyła socjolog, dr Justyna Pokońska-Delab z Uniwersytetu Warszawskiego. - Czujemy się jednak bezkarni, a przez to jesteśmy bardziej "odważni".

Czytaj także: 

Dlatego, jak podkreśla ekspert, piszemy w sieci rzeczy, których prawdopodobnie nie mielibyśmy odwagi czy śmiałości powiedzieć ich adresatom w realu. - Z pierwszych testów wynika, że ludzie czują się trochę "ocenzurowani", dlatego warto wprowadzając takie "ograniczenia" zachować pełną transparentność co do tego, jakie komentarze i posty zostały ukryte - tłumaczyła ekspert. Jak podkreślała, pozostaje mieć nadzieję, że wprowadzane zmiany pozwolą na ograniczenie internetowego hejtu, a to za sprawą zmiany postaw użytkowników serwisów społecznościowych.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 6.15

kd

Czytaj także

Pandemia przyspieszy globalną cyfryzację?   

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:14
Od Wuhan, przez Warszawę, aż do Nowego Jorku - lokalne biznesy, wielkie firmy, startupy, organizacje sąsiedzkie i nawet szkoły szybko poznają możliwości nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne zakupy online - robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:42
- Przenieśliśmy się do sieci. To już jest fakt, a nie pieśń przyszłości - mówi Oliwia Tomalik, marketing manager. - Sklepy są bardziej nowoczesne, a klienci, zamiast płacić "za pobraniem", co było najpopularniejszą metodą jeszcze kilka lat temu, sięgają po nowoczesne metody bezgotówkowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:46
Urządzenia mobilne z systemem Android mają zostać wyposażone w nową aplikację, która będzie rozpoznawać konkretne, "groźne dźwięki" z naszego otoczenia, a potem powiadomi nas o niebezpieczeństwie.
rozwiń zwiń