Czy będą kolejne "prezenty" dla kredytobiorców?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 15:40
O tym, czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone, zdecyduje sytuacja inflacyjna w Polsce. - Decyzję w tej sprawie poznamy najprawdopodobniej po wakacjach - mówi ekspert rynku finansowego, Paweł Majtkowski. 
Wakacje kredytowe to po prostu okres, w którym kredytobiorca może za zgodą banku wstrzymać spłacanie kredytu.
Wakacje kredytowe to po prostu okres, w którym kredytobiorca może za zgodą banku wstrzymać spłacanie kredytu.Foto: Serghei Starus/Shutterstock.com

- Obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w zakresie przedłużania wakacji kredytował - poinformował w ubiegłą środę rzecznik rządu Piotr Müller. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki, dodając jednak, że decyzje zależą od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku.

Dla kogo są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli po to, by w niej zamieszkać. Z oferty mogli jednak skorzystać ci, którzy kredyt hipoteczny zaciągnęli w złotówkach. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. A to oznacza, że okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej.

Prognozy ekspertów finansowych

W 2023 roku z jednej "darmowej" raty będziemy mogli skorzystać raz na kwartał. Natomiast w roku 2024 wakacje kredytowe się skończą, chyba że rząd dojdzie do wniosku, żeby je przedłużyć. - Może tak się stać, gdy stopy procentowe nadal będą wysokie, czyli w sytuacji, w której dalej będziemy mieć problemy z inflacją - tłumaczy analityk i ekspert rynku finansowego. - Spodziewam się, że na koniec roku inflacja w Polsce wyniesie ok 12 proc., co może oznaczać, że pierwsze obniżki stóp procentowych czekają nas na początku 2024 roku. Gdyby inflacja spadała szybciej niż moje prognozy, to prawdopodobieństwo przedłużenia wakacji kredytowych byłoby mniejsze. 

Sprawdź też:

Nadpłacanie zamiast wakacji

Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości. - O tym, jaki wpływ wakacje kredytowe mają na budżety polskich rodzin, pokazuje m.in. liczba nadpłaconych kredytów. Jest ich dużo więcej niż było, bo ludzie chcą jak najszybciej pozbyć się wysoko oprocentowanego zobowiązania  - podkreśla Paweł Majtkowski. - Wakacje kredytowe poprawiają sytuację kredytobiorców. Wielu z nich jednak decyduje się przeznaczyć dodatkowe pieniądze nie na "wakacje", tylko na nadpłacanie.

Posłuchaj
14:17 CZWÓRKA Dajesz rade - wakacje kredytowe 02.02.2023.mp3 Wakacje kredytowe - czy i kiedy zostaną wydłużone? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Majtkowski (analityk platformy inwestycyjnej eToro)

Data emisji: 02.02.2023

Godzina emisji: 14.11

kul

Czytaj także

Historia kredytowa w BIK - czemu warto ją mieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:00
Jeśli myślimy o tym, żeby kiedyś wziąć większy kredyt np. na zakup mieszkania, to historię kredytową warto zacząć budować już na progu dorosłego życia. Czym ona jest i jak dbać by była pozytywna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile zaoszczędzisz na podatku dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:15
- Ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, mają pewien podatkowy przywilej, z którego powinni skorzystać, żeby odłożyć sobie pieniądze "na później". I ja do tego szczerze namawiam – podkreśla doradca podatkowy Michał Rodak.
rozwiń zwiń