Iść, jeść, spać, dbać. Przepis na "dobrą" starość

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 17:30
Jak dożyć setki? To pytanie warto zadać sobie już dziś, bo wybory, których dokonujemy, mając lat "naście" lub "dzieścia" często procentują w jesieni życia. Nasze ciała i umysły nie stają się coraz młodsze, ale możemy działać, żeby zużywały się mniej, pracowały sprawniej i dłużej. 
Na starość możemy przygotować się już dziś
Na starość możemy przygotować się już dziśFoto: fizkes/shutterstock.com

Cztery filary "dobrej" starości

"Jak dożyć setki" to także tytuł książki Juliana Sobiecha, twórcy popularnego portalu o długim, a przede wszystkim zdrowym życiu. Pokazuje on, jak zadbać o to, aby nasz organizm wolniej się zużywał, pracował sprawniej i o wiele dłużej. - Strach przed starością czasem się pojawia, przede wszystkim przed tą samotną i niedołężną. Dziś mamy czas, by temu zapobiec, sprawić, żeby nasza starość była przyjemna, i nie samotna, ale samodzielna - mówi gość Czwórki i przekonuje, że kluczem do tego są cztery filary: iść, jeść, spać, dbać.

Doceń spacerowanie

Ruch i aktywność fizyczna ważne są w każdym wieku, ale za mało doceniamy zwykłe chodzenie. - To nie tylko nasza naturalna aktywność, ale też najbardziej ogólnorozwojowa - podkreśla rozmówca Marty Hoppe. - Wzmacnia stawy, układ krążenia, a nawet odporność. 8 czy 10 tysięcy kroków dziennie w dalszej perspektywie daje też większe zadowolenie z życia, co udowodniono naukowo.  

Trzeba jeść i trzeba spać

Zbilansowana dieta to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia. A najważniejsze w niej jest to, żeby nie dopuszczać do niedoborów. - Nawet pojedynczy niedobór na przykład żelaza potrafi dramatycznie obniżyć jakość życia - podkreśla ekspert. - Treningi nic nam nie dadzą, jeśli nie dostarczymy organizmowi niezbędnych składników. Podobnie jest ze snem. Jeśli nawet zadbamy o to, co jemy i ile chodzimy, bez odpowiedniej regeneracji, na niewiele nam się to przyda.

Zobacz także:

Zadbaj o dobrostan

- Zawarta w moim tytule "setka" to nie jest plan, którego nie można zrealizować. Trzeba jednak pamiętać, że długość naszego życia nie zależy niestety tylko od nas. Długowieczność to cecha, która ma tendencję do kumulowania się w rodzinach, zwłaszcza u krewnych pierwszego stopnia. Ale większość z nas nie ma ani szczególnych predyspozycji, ani szczególnych obciążeń. Więc skoro do końca nie wiemy, w której jesteśmy grupie, to może warto żyć tak, jakby wszystko od nas zależało - podsumowuje Julian Sobiech.    

Posłuchaj
26:11 CZWÓRKA Dajesz rade - jak dozyc setki 19.04.2023.mp3 Julian Sobiech o tym, jak zadbać o organizm, żeby wolniej się "zużywał" (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Julian Sobiech (fizjoterapeuta i autor książki "Jak dożyć setki")

Data emisji: 19.04.2023

Godz. emisji: 14.15

Czytaj także

Uniwersytet III wieku. Wykłady, kajaki i rock'n'roll

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 14:40
Spływy kajakowe, edukoplenery, czyli wyjazdy w teren połączone z wykładami, kursy tańca, warsztaty brydża, zajęcia z psychologiem i dietetykiem, basen i gimnastyka...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń