Palenie - twój wróg. Dlaczego warto je rzucić?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:00
- Według statystyk, z papierosami zaczynamy eksperymentować po 11. roku życia. Już ponad połowa młodzieży w wieku 15 lat ma za sobą próby palenia - mówi Magdalena Cedzyńska, psycholog z Poradni Pomocy Palącym. - Niestety im wcześniej zaczynamy, tym gorzej. Nasz mózg rozwija się do 25. roku życia i łatwiej się uzależnia, gdy jest młody.
Im wcześniej rzucimy palenie, tym lepiej
Im wcześniej rzucimy palenie, tym lepiejFoto: shutterstock/Africa Studio

Specjalistka zwraca uwagę, że wśród młodzieży tradycyjne papierosy w większości zostały wyparte przez ich elektroniczne odpowiedniki. - Można się świetnie ukryć, bo one tak nie śmierdzą. Papierosy elektroniczne mają co prawda mniej substancji smolistych, bo nie ma procesu spalania, i mają mniej substancji szkodliwych - tłumaczy gość Czwórki. - Mają jednak inne substancje, które nie występują w tradycyjnych papierosach, a przede wszystkim uzależniają od nikotyny. Z całą pewnością także można przypuszczać, że ci, którzy zaczynają używać papierosów elektronicznych, z czasem przerzucą się na te tradycyjne, bo one będą mocniejsze i bardziej dla nich satysfakcjonujące. Tak to działa.


Nowotwory - największe zagrożenie dla palaczy

Największym zagrożeniem dla palaczy może być rozwój nowotworów. Jak twierdzi ekspertka, blisko 44 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn to są nowotwory tytoniozależne. - Gdybyśmy rzucili palenie, nie byłoby prawie połowy pacjentów onkologicznych, a trzeba pamiętać, że nowotwory to najistotniejszy czynnik przedwczesnej umieralności w Polsce - ostrzega gość Czwórki. - Najczęstszym nowotworem w Polsce jest nowotwór płuca u mężczyzn i na niego też mężczyźni najczęściej umierają. Wśród tych, którzy usłyszeli diagnozę: rak płuca, 94 proc. stanowią palacze tytoniu. U kobiet ten odsetek jest niższy, bo wynosi 75 proc.

Oprócz raka płuc palacze także narażeni są na inne lokalizacje nowotworowe. Jest ich 15 i mogą to być m.in. nowotwory głowy, gardła, przełyku, krtani, jamy ustnej i języka. - Jak jeszcze palenie wejdzie w spółkę z alkoholem, to liczba zagrożeń się zwiększa. Niestety wówczas może występować także rak żołądka, rak miedniczek nerkowych, rak pęcherza moczowego, rak trzustki - podkreśla psycholog. - To może też być rak szyjki macicy u kobiet. Chociaż oczywiście wiemy, że powoduje go HPV, to jednak alkohol sprzyja temu działaniu wirusa w naszym organizmie i zwiększa ryzyko.


Zmień przekonania i rzuć palenie

Do tego dochodzą choroby serca, układu krążenia oraz przewlekłe choroby płuc i wiele innych. Specjalistka zwraca także uwagę na szkodliwość biernego palenia, które może prowadzić u naszych bliskich do rozwoju różnego rodzaju chorób.

- Najlepiej więc rzucić palenie, chociaż to nie takie proste. Warto rozpoznać tę funkcję, którą papieros spełnia, i przekonania, które mam na temat papierosa - radzi. - Skoro uważam, że coś stracę, to dobrze się zastanowić, co mogę zyskać. Odpowiedzieć sobie na pytanie: co zmieni się w moim życiu na lepsze, jeśli rzucę palenie? Czego będzie więcej? Co będzie fajniejsze? I tego się trzymać. 

Magdalena Cedzyńska namawia do korzystania z porad specjalistów, a także kontaktowania się z Poradnią Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. - Mamy tam rzeszę terapeutów, którzy pomagają zidentyfikować różne przekonania i trudności w rzuceniu palenia - tłumaczy. - Pomagamy też ułożyć indywidualny, najlepszy plan na rzucenie palenia.

Chcesz rzucić palenie? Skontaktuj się Poradnią Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - tel. 801 108 108.

Posłuchaj
21:36 Czwórka/Dajesz Radę rzucanie palenia 31.05.2023.mp3 Jak rzucić palenie, radzi Magdalena Cedzyńska, psycholog z Poradni Pomocy Palącym (Dajesz radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Magdalena Cedzyńska (kierowniczka Poradni Pomocy Palącym w Instytucie Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Zakaz palenia na balkonie. Zamach na wolność czy działanie w imię dobra ogółu?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 17:30
Wolnoć Tomku w swoim domku. A co z balkonem? W Warszawie trwa zbieranie opinii na temat wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. Na Litwie zakaz wprowadzono w styczniu. Czy uda się to także w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń