Raz na zawsze. Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 18:20
Palenie zabiera nam zdrowie i urodę, dlatego warto pożegnać się z nałogiem. Przy rzuceniu palenia silna wola jest zawsze warunkiem koniecznym, ale niestety nie zawsze wystarczającym. 
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzieńFoto: paul prescott/Shutterstock.com

Rzucajmy, kiedy jesteśmy młodzi

Według statystyk co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta w Polsce palą tytoń. Mniej więcej połowa 15-latków w naszym kraju ma już za sobą inicjację tytoniową, a rocznie z powodu chorób odtytoniowych umiera u nas aż 80 tysięcy osób. - Kiedy rzuci się palenie do 35. roku życia, to ryzyko śmierci spowodowanej nałogiem jest takie, jak u osoby niepalącej. Ma się naprawdę dużą szansę uniknąć wszelkich konsekwencji - podkreśla Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym w Instytucie Onkologii. - Dlatego rzucajmy palenie, póki jesteśmy młodzi.

Motywacji szukaj tu i teraz

Nie ma bezpiecznej granicy, jeśli chodzi o liczbę wypalonych papierosów, bo nie znamy potencjału swojego organizmu. Obok poważnych chorób, które mogą dotknąć palaczy tytoniu, pojawiają się też te mniejsze problemy: zadyszka, gdy biegniemy na autobus, nieprzyjemny zapach z ust czy ubrania przesiąknięte zapachem papierosowego dymu. - To, że próbujemy palić, jest wpisane w naszą normę rozwojową. To normalne, że ciekawią nas rzeczy zakazane. Ale należy pamiętać, że spora część osób mająca to doświadczenie za sobą, uzależni się, bo nikotyna jest substancją psychoaktywną - wyjaśnia gość Czwórki. I przyznaje, że do walki z nałogiem potrzebna jest odpowiednia motywacja. - Opierając się na moim doświadczeniu z pacjentami, muszę powiedzieć, że opcja „nie będę palić, żeby nie mieć raka” nie jest zbyt skuteczna, bo za bardzo abstrakcyjna. Dlatego namawiam, żeby motywacji poszukać sobie „tu i teraz”. Na przykład, rzucam palenie, żeby mieć więcej pieniędzy. I tutaj efekty będą widoczne już w ciągu miesiąca - podpowiada ekspertka. 

Posłuchaj także:

Gdzie zwrócić się o pomoc?

Jak przekonuje rozmówczyni Marty Hoppe, zawsze dobrze mieć w swoim gronie osoby, które będą nas wspierać w tej decyzji, ale pomocy można też szukać u specjalistów. - Nie ma jednej słusznej strategii rzucania palenia, każdy ma własną drogę. Niektórzy - przed wybiciem godziny "0" oznaczającej całkowitą rezygnację z palenia - zmniejszają liczbę papierosów. Inni rzucają od razu. Przypominam jednak, że - tak jak w przypadku innych nałogów - nie zawsze osiągniemy sukces już za pierwszym razem. Że tutaj też zdarzają się potknięcia i porażki. Bo uzależnienie od papierosów jest chorobą przewlekłą - dodaje Magdalena Cedzyńska. 

Posłuchaj
15:41 CZWÓRKA Dajesz rade - nikotyna 02.11.2022.mp3 Jak rzucić palenie raz na zawsze? (Dajesz radę/Czwórka)

Terapie zastępcze i leki

Palacze często narzekają, że nie ma skutecznych metod pomagających pozbyć się uzależnienia od tytoniu. Tymczasem gość Czwórki podkreśla, że do sposobów o potwierdzonej badaniami skuteczności należy nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) oraz niektóre leki, w tym antydepresanty oraz antagonisty receptora nikotynowego. - Uważałabym natomiast na tak modne dziś e-papierosy, które działają podobnie jak "tradycyjne papierosy". Problem z nimi, poza nikotyną, która uzależnia, polega na aromatach, które zawierają. Podgrzewanie tych aromatów do 300 stopni i wciąganie ich do płuc także powoduje dysfunkcje - ostrzega gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Magdalena Cedzyńska (kierowniczka Poradni Pomocy Palącym w Instytucie Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 14.15

kul/kor

Czytaj także

Dysmorfofobia. Dlaczego boimy się brzydoty?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 18:00
Życie człowieka w XXI wieku przebiega równolegle w trzech wymiarach. Realnym, gdzie jesteśmy, jacy jesteśmy, wyobrażonym, gdzie możemy być lepszą wersją siebie, i wirtualnym, w którym prawie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Dotyczy to zwłaszcza wyglądu zewnętrznego i przyczynia się do dysmorfofobii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciałopozytywność. Nie liczy się wygląd, tylko to, jak go interpretujesz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
Każdy z nas ma w sobie coś, co jest fajne i co jest przeciętne. Ważne jest jednak nie to, jak wyglądamy, tylko jak ten wygląd interpretujemy - mówi Aleksandra Dejewska - psycholożka i terapeutka zaburzeń odżywania. - Można mieć świadomość mankamentów, ale nie można definiować siebie przez taki "brak".
rozwiń zwiń