Perfumy. Każdy zapach opowiada inną historię

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 17:00
– Zmienia się z czasem, pokazuje różne oblicza, aż w końcu wygasa na skórze – mówiła Monika Kaleta, która jest nosem, czyli ekspertką od komponowania zapachów.
Audio
  • Monika Kaleta o tworzeniu zapachów i dobieraniu perfum do konkretnej osoby (Dajesz radę/Czwórka)
Zadaniem nosa (zwanego też perfumiarzem) jest stworzenie kompozycji zapachowej, która jest podstawą każdego wyrobu perfumeryjnego (zdj. ilustracyjne)
Zadaniem nosa (zwanego też "perfumiarzem") jest stworzenie kompozycji zapachowej, która jest podstawą każdego wyrobu perfumeryjnego (zdj. ilustracyjne)Foto: Vetiver Aromatics/flickr/cc by 2.0

Coco Chanel mówiła: "perfumy to niewidoczny, ale niezapomniany i niedościgniony dodatek do naszego ubrania. Są zapowiedzią kobiety i pobrzmiewają jeszcze, gdy już odeszła".

– Bardzo wiele czynników wpływa na ostateczną decyzję, jaką szatę zapachową przybierzemy w danej chwili – tłumaczyła Monika Kaleta. – Znaczenie mają m.in. wiek, pora roku oraz tzw. dress code zapachowy. Innych perfum użyjemy do pracy, innych zaś na spotkanie osobiste – dodała.

W Czwórce podpowiedzieliśmy, jak dobierać zapach do osoby i wyjaśnialiśmy, dlaczego jakaś woń do jednej osoby pasuje, a na innej jest mało przyjemna. Zastanawialiśmy się także nad tym, dlaczego w Polsce... nie ma perfum.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Monika Kaleta (ekspertka od komponowania zapachów)

Data emisji: 25.01.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/pj

Czytaj także

Precz z prasowaniem! Dlaczego nie lubimy pracy w domu?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 16:25
Niemal co drugi Polak nie przepada za prasowaniem - według 47 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet jest to najgorszy obowiązek domowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodziny patchworkowe. Jak naprawić nienaprawialne?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:45
Ślub, dzieci, rozwód i podział majątku, a potem kolejny ślub i kolejne dzieci. To scenariusz, dzięki któremu tworzą się rodziny patchworkowe, czyli "posklejane" z kilku innych rodzin.
rozwiń zwiń