Infantylizacja zwierząt. Im i nam nie jest ona potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:51
Infantylizacja zwierząt to zjawisko, które obserwujemy od lat. Dziś przybiera ono na sile. Weterynarze radzą, by zadbać o prawdziwe potrzeby psów i kotów, a nie o swoje wyobrażenia. 
Większość psów, gdy widzi kolejne przygotowane przez właściciela ubranko, nie jest zadowolona.
Większość psów, gdy widzi kolejne przygotowane przez właściciela ubranko, nie jest zadowolona. Foto: shutterstock/smrm1977

Infantylizacja, bambinizacja polega na przypisywaniu ludzkich cech zwierzętom. Chodzi o bezbronność, dobro, niewinność i wiele, wiele innych. Właściciele zwierząt próbują "wsadzić je w ludzkie buty". Sieć internetową zalewają fale filmików i zdjęć słodkich poprzebieranych w różne stroje, wystylizowanych kotków i piesków

- Zjawisko to nie jest nowe, ale w ostatnich latach się nasila - mówi dr Jagna Kudła. - Zwierzęta staja się coraz częściej substytutem dzieci, dlatego też idzie to w karykaturalną stronę. Psy i koty dobierane są w taki sposób, by przypominały jak najbardziej dzieci, stąd też mamy psy i koty ras krótkoczaszkowych. Stworzenie tych ras nie jest dobre dla samych zwierząt, wraz z nowymi rasami przyszły nowe choroby i problemy. To nie jest dobre też dla właścicieli, bo muszą więcej płacić za utrzymanie tych zwierząt - dodaje. 

Filmiki z internetu, śmieszne na pierwszy rzut oka, wcale śmieszne nie są. - Odbieramy emocje i zachowania zwierząt w taki sposób, jak nam pasuje, przez pryzmat ludzki. Ich zachowania często znaczą zupełnie coś innego - mówi specjalistka. 

Plus i minusy infantylizacji

Gość Czwórki zauważa, że zjawisko infantylizacji było w pewnym momencie korzystne dla zwierząt. Gdy po wiekach odmawiania kotom i psom odczuwania bólu czy innych emocji, dostrzeżono, że to był błąd, że zwierzęta też je odczuwają na takim samym poziomie jak ludzie. - Niestety dziś to idzie za daleko. Psy i koty są totalnie zaniedbywane, bo są cały czas traktowane jak dzieci, jak niedojrzałe istoty, którym trzeba ciągle pomagać. Wciąż narzucana im jest uwaga opiekuna - zwraca uwagę dr Jagna Kudła. - Badania pokazują, że psy ras małych, miniaturowych, mają mniejsze stężenie insulinopodobnego czynnika wzrostu. Jak się okazuje, one też wykazują większą skłonność do zaburzeń na tle lękowym - dodaje. 

Do czego prowadzi infantylizacja?

Właściciele małych psów bardzo upodobali sobie czapeczki, maski i inne śmieszne gadżety, w które ubierają pupili. - To narzucanie woli człowieka tylko po to, by mieć fajny filmik - ocenia ekspertka i zaznacza, że nie dotyczy to ubrań zimowych, których niektóre rasy potrzebują przy minusowych temperaturach. - Ubranko zwykle stresuje psy. To nie jest naturalne dla zwierząt, że coś na sobie noszą - dodaje. 

Trudno wskazać, kiedy pojawiła się infantylizacja zwierząt. Jagna Kudła wskazuje, że mogą być to już pierwsze próby udomawiania szczeniaków. - Dziś jednak infantylizacja idzie dalej. Psy straciły, w większości przypadków, możliwość zaspokajania swoich potrzeb behawioralnych. One tylko leżą na kanapie - zauważa. - Powinny zaś otrzymywać zadania, ich pewność siebie powinna być budowana - dodaje. 


Posłuchaj
12:36 czwórka dajesz radę 16.05.2022.mp3 Czym jest infantylizacja i do czego może prowadzić? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Dr Jagna Kudła marzy o tym, żeby każdy, jeszcze przed przyjęciem zwierzęcia pod swój dach, poznał potrzeby danego gatunku, rasy. Przypomina, że pies śpi 13-14 godzin na dobę, czasami nawet 16. Nie jest dobrym pomysłem próbować go przestawić na "ludzkie" 8 godzin snu. - Każda z ras ma swoje potrzeby, wynikające z tego, do czego została stworzona - wyjaśnia. - Jeśli psy nie będą miały zaspokojonych swoich potrzeb, to ich zachowanie pójdzie w stronę zaburzeń behawioralnych, zaburzeń lękowych, agresywnych zachowań czy depresji - ostrzega. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: doktor nauk weterynaryjnych Jagna Kudła

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 14.24

pj

Czytaj także

Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz wilka?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:57
Wilki widywane są rzadko, ale gdy tylko gdzieś ktoś je zauważy, to od razu pojawiają się ostrzeżenia i prowadzony jest monitoring tych zwierząt. W Czwórce sprawdziliśmy, jak należy się zachować podczas spotkania oko w oko z tym drapieżnikiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 08:17
Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń