"Endling" - jak upamiętnić gatunki ptaków, których już nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:20
W poznańskiej Galerii Fotografii pf można oglądać wystawę Diany Lelonek "Endling". Artystka tytułem swojej pracy nawiązuje do określenia oznaczającego ostatniego przedstawiciela gatunku. O tym też jest jej wystawa.
Ginące gatunki ptaków są bohaterami wystawy Endling autorstwa Diany Lelonek.
Ginące gatunki ptaków są bohaterami wystawy "Endling" autorstwa Diany Lelonek.Foto: shutterstock/ U-Design

Diana Lelonek oddaje hołd ptakom, których próżno szukać w naszym środowisku. Jej wystawa "Endling", którą można oglądać w poznańskiej Galerii Fotografii pf, znajdującej się w Centrum Kultury Zamek, przedstawia to niezwykłe i smutne połączenie dźwięku i fotografii. Jak piszą organizatorzy wystawy, "Endling" to termin oznaczający ostatniego przedstawiciela gatunku. Po raz pierwszy został użyty w piśmie "Nature" w kwietniu 1996 roku. Szybko stał się pojęciem opisującym apokaliptyczną sytuację wielu gatunków współczesnych zwierząt spowodowaną zmianami klimatycznymi oraz ingerencją człowieka w naturę.

Dwie wystawy

Na ekspozycję składają się dwie wystawy. - Jedną z nich jest wystawa fotograficzna "Ptaki", która w architekturze zamkowej zadziałała niesamowicie wizualnie - mówi Diana Lelonek. - Druga praca to instalacja dźwiękowa "Endling". Składają się na nią znalezione przeze mnie archiwalne nagrania głosów ptaków, które obecnie uważane są za gatunki wymarłe.

Jak tłumaczy artystka, praca fotograficzna jest instalacją złożoną z wielu mniejszych fotografii. Główną osią jest tryptyk, na każdym zdjęciu jest jeden ptak. - Są to ptaki, które znalazłam nad morzem w 2019 roku. Martwe ptaki w malarskim nawiązaniu do barokowego światła - tłumaczy Diana Lelonek. - Forma tej instalacji w warstwie wizualnej kojarzy się z malarstwem ołtarzowym. Ma mocne oddziaływanie znaczeniowe. Wokół głównej części umieszczone są pomniejsze fotografie ptaków znalezionych w archiwum w kolekcji Muzeum Naturalnego w Bazylei. Są to gatunki, których również już nie ma. Te fotografie to w zasadzie ostatnie zachowane fizyczne po nich pozostałości. Wszystko jest sfotografowane na czarnym tle.


Źr. Diana Lelonek "Endling"


Wystawa - pożegnanie

Wystawa w założeniu ma charakter medytacyjny, który ma skłonić do pochylenia się nad ptakami, przeżywania żałoby, dopuszczenia smutku i pokazania ważności tych ptaków. - Ten poliptyk jest im dedykowany i pokazuje, że ich śmierć i zniknięcie może mieć ogromne konsekwencje dla nas jako gatunku - dodaje Diana Lelonek.

Wystawę w poznańskiej Galerii Fotografii pf można oglądać do 16 kwietnia.


Zobacz także:


Posłuchaj
03:58 Czwórka/Stacja Kultura - "Endling" - Diana Lelonek 06.04.2022.mp3 O wystawie "Endling" mówi Diana Lelonek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 10.38

aw

Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowe święto ptaków. Jak im skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 15:35
Ptaki są w wielu rejonach świata uznawane za symbol wolności, jednak na całym świecie czyha na te zwierzęta wiele zagrożeń. Już po raz 90. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt.
rozwiń zwiń