Ekoiści. Śląskie ekoświęta - bardziej być niż mieć

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:59
Odwiedzając Katowice, Czwórkowi dziennikarze przekonali się, że Katowice ekologią stoją. "Katowice bez plastiku", "Święta bez śmieci" czy "Śląski Paśnik" to tylko niektóre z inicjatyw mieszkańców. 
Audio
  • Ekologiczne akcje katowiczan (Stacja kultura- Ekoiści/Czwórka)
Karina Terzoni
Karina TerzoniFoto: Czwórka/Mateusz Kulik

EKOiści w Katowicach 1200x500.jpg
EKOiści". Ekologiczna akcja Czwórki - tym razem w Katowicach!

- W Katowicach mocno działamy grupą różnych stowarzyszeń i wraz z Fundacją Faza - mówi Dominika Bogucka, aktywistka. - Wspólnie postanowiliśmy trochę uratować święta. Wymyśliliśmy poradnik w formie ulotki, która też jest kartką świąteczną - dodaje.

Żywa, poświąteczna choinka może być piękny prezentem dla naszej planety Dominika Bogucka

Dominika Bogucka i Ewa Kubiak przekonują, że wcale nie namawiają do rezygnacji z magii świąt. Podkreślają, że same ją uwielbiają. Goście Kariny Terzoni marzą, by trochę zmienić podejście do świąt, a nawet pewnym kwestiom poświęcić więcej uwagi. - Taką kwestią jest choinka. W naszym poradniku zachęcamy do zakupu drzewka naturalnego, żywego - mówią. - Trzeba je kupić w odpowiedzialny sposób: najlepiej w sklepie ogrodniczym, a nie w supermarkecie, i sprawdzając, czy posiada certyfikaty - dodają. 

Na Czwórkowej antenie Dominika i Ewa dzielą się doskonałymi pomysłami na świąteczne prezenty, które można zrobić samemu lub te, w których obdarowywanemu daje się wspólny czas. Zdradzają też, co po świętach można zrobić z jedzeniem, które po nich zostało. Posłuchaj rozmowy z gośćmi Kariny Terzoni. 


Dominika Bogucka i Ewa Kubiak fot. Mateusz Kulik Dominika Bogucka i Ewa Kubiak fot. Mateusz Kulik

Prowadząca audycję podkreśla, że statystyczny Polak wyrzuca do kosza 52 kilogramy żywności rocznie. Magda Niwińska z Paśnika Śląskiego w "Ekoistach" opowiada jak przeciwstawić się temu trendowi, czym jest i jak działa na Śląsku wspomniany Paśnik. 

Czwórkową audycję wyjazdową w Rondzie Sztuki w Katowicach odwiedzili również Paweł Szejbel i Joanna Zdzienicka, artyści, autorzy pracowni Sezonowej. Jak łączą ekologię ze sztuką? Jak edukują najmłodszych? I jakie warsztaty przygotowali dla Czwórki? Zapraszamy do wysłuchania pierwszej godziny audycji "Stacja Kultura-Ekoiści". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura-Ekoiści

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Dominika Bogucka (lokalna aktywistka, właścicielka sklepu eko i inicjatorka hasła "Katowice bez plastiku"), Ewa Kubiak (grupa BEZ), Magda Niwińska (Paśnik Śląski), Paweł Szejbel i Joanna Zdzienicka (autorzy pracowni Sezonowej) 

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 10.07

pj

Czytaj także

"EKOiści". Jak nie marnować żywności?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 13:52
- Jestem ambasadorką hasła, że najlepiej jest "gotować ze światła w lodówce". Bo najbardziej kreatywne potrawy wychodzą tylko z dwóch składników - mówiła Sylwia Majcher. O tym, jak świadomie minimalizować produkcję śmieci, jak planować zakupy i nie marnować żywności - rozmawialiśmy w pierwszej odsłonie "EKOistów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń