Genomiczna mapa Polski. Badacze sprawdzą, co nas łączy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:55
Co łączy, a co dzieli mieszkańców różnych polskich miejscowości? I skąd pochodzą Polacy? To badają naukowcy z Poznania. Chodzi o to, by ostatecznie wyselekcjonować "gen Polaka". 
Im bardziej genetycy poznają strukturę DNA, tym odkrywają w niej więcej tajemnic
Im bardziej genetycy poznają strukturę DNA, tym odkrywają w niej więcej tajemnicFoto: Glow Images/ East News

mózg sztuczna inteligencja nauka 1200.jpg
W ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

Uczeni z Politechniki Poznańskiej oraz Polskiej Akademii Nauk przebadają łącznie ponad pięć tysięcy osób i stworzą tzw. genomiczną mapę Polski. - Podobny "gen narodowy" mają już Koreańczycy czy Japończycy - wyliczała dr hab. Aleksandra Świercz z Politechniki Poznańskiej. - Z czasem do tych wyników naszych testów będzie można odnosić się przy kolejnych badaniach populacyjnych.

Posłuchaj
03:35 _PR4_AAC 2021_04_09-12-35-17.mp3 Czy naukowcy wyizolują "gen Polaka"? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak przekonywał prof. Jacek Błażewicz z tej uczelni, celem jest opracowanie wzorca genomu Polaka. - Stworzymy go na podstawie analizy 30 genomów, czyli dziesięciu trójek: mama, tata, dziecko - przekonywał ekspert.

Czytaj także:

kobieta Ofelia Szekspir Shakespeare smutek woda wiosna moda sztuka 1200.jpg
Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Badania poznańskich naukowców są jednymi z niewielu przeprowadzanych na naszym kontynencie. Dotychczas podobnymi testami mogli pochwalić się jedynie Islandczycy i Brytyjczycy. Tymczasem scharakteryzowanie "genomu typowego Polaka" to nie jedyny cel projektu. - Chodzi także o to, by wyodrębnić też różnice między mieszkańcami poszczególnych regionów naszego kraju - mówił prof. Jacek Błażewicz. - Na tej podstawie na mapie można rozdzielić różne populacje, i z pewnością będziemy to w stanie zrobić dla niektórych mniejszości. Trzeci cel to sprawdzenie, skąd się wywodzimy: czy pochodzimy ze szczepów wschodnich, a może ze Skandynawii - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

Niestety pandemia opóźnia proces zbierania próbek od ochotników, więc badania potrwają jeszcze prawdopodobnie nawet dwa lata. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 09.04.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiologia. Diagnoza zanim pojawią się objawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:30
- Naszym zdaniem radiologia to dziedzina, która jest inwestycją w przyszłość - przekonują studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lekarze, organizatorzy Miesiąca Radiologii Polskiej. 
rozwiń zwiń