"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/David Herraez Calzada

laboratorium szczepionka 1200
Łódzcy studenci medycyny wesprą medyków

Prace nad hełmem do nieinwazyjnej wentylacji chorych na koronawirusa trwają. To wynalazek naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Posłuchaj
04:35 _PR4_AAC 2020_11_04-12-23-24.mp3 Jak działać ma specjalny "hełm tlenowy" w walce z COVID-19? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Hełm wykorzystywany w terapii niewydolności oddechowej w przebiegu różnych chorób jest od wielu lat z sukcesami stosowany poza granicami Polski. W naszym kraju wciąż nie jest ogólnodostępny. - Przy wybuchu pandemii widać było m.in. włoskich pacjentów z hełmami otaczającymi głowę. Tam to terapia standardowa, a do tego skuteczna - tłumaczył dr Łukasz Wróblewski, anestezjolog, z Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pomysłodawca i koordynator projektu. 

Sprawdź także:

Dlatego polscy lekarze postanowili stworzyć nasze, rodzime prototypy takich hełmów i wykorzystują do tego metodę druku 3D i... folię. - Podając duży przepływ tlenu do zamkniętego obszaru wokół głowy pacjenta powodujemy, że ta głowa jest otoczona mieszaniną pod wyższym ciśnieniem niż atmosferyczne. Na wdechu to ciśnienie spowoduje, że cząsteczki tlenu w większej ilości dotrą do organizmu chorego - mówił ekspert. Tlen podawany ma być z tzw. gniazda tlenowego, w jakie wyposażone są szpitale. - Ze źródła, czyli gniazda tlenowego umieszczonego w szpitalnych ścianach, reduktor, który kontroluje ciśnienie, podaje pacjentom odpowiednie objętości gazów - mówił ekspert.

Pierwsze testy już za nami. Badaniom prototypów poddali się na razie sami studenci kierunków medycznych.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 04.11.2020

Godzina emisji: 12.26

kd

Czytaj także

Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:16
Urządzenie do walki z koronawirusem "RespiSafe" stworzyli naukowcy z Politechniki Śląskiej. Nowy sprzęt medyczny ma pozwolić lekarzowi na monitorowanie wielu pacjentów jednocześnie, zdalnie, czyli przez internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
rozwiń zwiń